Varise Hangi Doktor Bakar?

      Varise Hangi Doktor Bakar? için 23 yorum

Varis İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Varis rahatsızlıkları olan insanlar uzman bir kalp damar cerrahi uzmanına gitmelidirler.

Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde görülmektedir. Toplardamarlar bu hareketsizlik sonucunda genişleme göstererek, fonksiyonları bozulur ve şekil değiştirirler.

Bu genişleme sonucunda toplardamarlarda kanı kalbe pompalama işlemini gerçekleştiren kapakçıklarda hasar görür ve kan kalbe gidemeyerek göllenme oluşturur.

Kısacası varis bir toplardamar hastalığı olup, sürekli oturan kişilerde görüldüğü gibi özellikle sürekli ayakta sabit bir şekilde çalışmak zorunda olan kişilerde görülmektedir.

Bu sebepten dolayı toplum arasında öğretmen hastalığı da denilmektedir.

Varis Kimlerde Görülür?

Varis cinsiyet fark etmeden her insanda görülebilecek bir problem olup kadınlarda daha fazla görülmektedir. Özellikle hamilelerde sık rastlanmaktadır.

Fakat bir çoğunda ki varis doğum sonrasında kaybolmaktadır. Bunun dışında kilolu insanlarda sık olarak görülmektedir.

Varis genetik bir rahatsızlıktır anne ya da babasında bu rahatsızlığa sahip olan insanlar daha yoğun risk altındadır.

İlla ki varis olacak diye bir kâide olmadığı gibi tedbir alması kaçınılmazdır. Ailesinde bu problemle karşılaşılmayan kişilerde de varis olmayacak diye birşey söz konusu yoktur.

Sponsor video

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Varis kendini bazı şikayetler ile belli etmektedir. Ayakta kalındıktan bir süre sonra ağrı yapmaktadır. Ağrılar daha çok akşamları otururken veya yatarken daha çok cereyan etmektedir.

Şişlik ve morluk oluşmaktadır. Çok ileri varislerde ciltte değişmeler, yaralamalar ve hatta dikkat edilmediği taktirde kanamalar görülmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis dediğimiz gibi toplardamarların genişlemesi ile oluşan şekil bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bir kaç çeşidi vardır (aşağı kısımda anlatacağız).

Bunlardan biri en hafif olanı kılcal varis olarak adlandırılan kılcal damar rahatsızlığıdır. Bu tip hastalıklar çok alkol kullanan erkeklerin yüzünde kırmızılıklar ile oluşmaktadır.

Bacaklarda estetik olarak görünümün dışında çok şikayet yaratmazlar. Tek kötü yanı kozmetik görünümün çirkin olmasıdır.

Asıl konu diğer varis türleridir. Orta ve kalın olarak adlandırılan varisler hem şekil olarak çok çirkin ve biçimsiz olmasının yanı sıra bir çok belirti ve şikayet gösterir.

Bunlar;
– Ağrı
– Varis damarında ağrı
– Şişme
– Yorulma
– Ayaklarda Ağırlık
– Yanma
– Kramp
– Kaşıntı
– Uyuşma
– Huzursuz Bacak

Varisten Korunma Yolları

İnternette bir çok kişi varisten korunmak mümkün mü diye arama yapmaktadır. Varisten korunmak tabi ki mümkündür.

Özellikle işi gereği sürekli ayakta duran veya oturan ya da ailesinde varis rahatsızlığı bulunan insanlar bu sıralayacağımız maddelere harfiyen uyar ve yerine getirirse yüksek olasılıkla bu sıkıntıya maruz kalmaz.

1- Hareket Edin
Bol bol hareket edin. Sürekli ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa sabit olarak durmayın ayaklarınızı bacaklarınızı hareket ettirin ve kan dolaşımını sağlayın.

İki ayağınızın topuklarını birleştirip uçlarını ayırarak “V” şekli yapıp ardından uçlarını birleştirip topukları ayırarak ters “V” yapın.

Böylece ayaklarınızı çalıştırmış ve kan dolaşımının oluşmasını sağlamış olursunuz. Akşamları işten çıkışta mümkünse evinize yürüyerek gidin, eğer yakın değilse toplu taşıma aracıyla gidiyorsanız 2-3 durak önce inerek yürüyüş yapın.

Bunları yapamıyorsanız evinize gittiğinizde özel olarak 30 dk kadar yürüyüşe çıkın.

Bunun dışında koşma, yüzme ya da benzeri kasları çalıştıracak sporlar fayda sağlayacaktır.

2- Soğuk Su Banyosu
Küvet varsa %35’ini sıcak suyu açmadan doldurun ve içerisinde yürüyüş yapın. Küvet yoksa parmak uçlarından başlayarak bacaklarınıza kadar soğuk su masajı uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında sauna, sıcak su ya da hamam gibi benzeri sıcak ortamlardan uzak durun.

3- Ayakkabı Tercihlerinizi Doğru Yapın
Ortopedik ayakkabılar tercih edin. Kadınlar yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalı, giymek zorundaysa 5cm’i geçmemelidir. Ayakkabı rahatlığı çok çok önem taşımaktadır.

4- Giyiminize Dikkat Edin
Kullandığınız kemer, külotlu çorap, pantolon ya da benzeri kıyafetinizin dar olmasından mutlak derecede kaçının. Serbest ve bol kıyafetler tercih edin.

5- Düzenli Beslenin
Düzenli bir şekilde beslenmenin yanı sıra, günde en az 2 litre su tüketmeniz bir çok sağlık konusunda olduğu gibi varis içinde oldukça önemlidir.

6- Varis Çorabı Tercih Edebilirsiniz
Toparlama ve basınç sağlama özelliği olan bu çoraplar şikayetleri azaltma ve rahatlatma yönünden de oldukça kullanışlıdır.

Fakat doktorunuzun kriterlerine uygun ve önerdiği çorapları tercih etmek sizin yararınızadır. Çorap tercihlerinde kendi bildiğiniz şekilde hareket etmemelisiniz.

7- Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın
Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa bırakmalı ve kullanmamalısınız.

En önemli unsur kesinlikle hareket etmektir. Ufak yürüyüşler yapmanız çok yarar sağlamaktadır.

Hepsi önemli olduğu gibi ihmal etmemeniz gereken en önemli davranış kesinlikle budur.

Varis Çeşitleri

3 çeşit varis tipi vardır.

a) Kılcal Varisler:
Tam olarak varis olarak görülmese de başlangıç olarak nitelendirilebilir. Bu derecede ki varisler çok bir şikayete maruz kalmaz.

Sadece görüntü açısından rahatsız edicidir. Erkeklerin yüzlerinde, kadınların bacaklarında meydana gelmektedir. Şort ve etek giymeyi tercih eden kadınlar kozmetik açıdan pek memnun olmazlar..

b) Orta Varisler:
Boyutları 2-3mm şeklinde değişiklik göstermekte olan varis tipidir. Kıvrımlı bir şekilde görünürler.

c) Kalın Varisler:
Çok bariz bir şekilde çıkıntı yapmış olarak hem görsel hem de ağrı, kramp, sızlama yönünden oldukça ileri aşamaya gelmiş olan türdür. Boyutları 3mm’den daha fazladır.

Varis Kanaması

Rahatsızlık çok ileri seviyeye geldiği taktirde ciltte incelmeler oluşabilir ve hatta patlama dahi gösterebilir.

Bazen hiç bir travmaya yönelik olmadan kanama gösterebildiği gibi kaşınma sonucunda da kanama gösterebilmektedir.

İki çeşit varis kanaması vardır. Bunlar cilt altına ve cilt dışına olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Cilt Altına Kanama

Herhangi bir tehlikesi olmayan kanamadır. Genellikle kılcal damarların çatlaması sonucunda oluşur ve cilt altına kanayarak morluklara neden olur.

Soğuk jeller kullanılabilir.

Cilt Dışına Kanama

Tehlike arz eden kanamalardır. Bir damarın patlaması ile meydana gelmektedir. Uyku sırasında olduğu taktirde oldukça riskli olmaktadır.

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden acil olarak bir kalp damar cerrahisi uzmanına görünmek gerekir.

Varis Şişlik Yapar mı?

Genelde tek bacakta şişlik görülmektedir fakat iki bacakta da yapabilir. Bu şişmeler farklı hastalıklardan dolayıda kaynaklanabileceği için mutlaka muayene olunması gerekmektedir.

Varis İlaçla Geçer mi ?

En başta belirttiğimiz gibi toplardamarların genişlemesi ve fonksiyonlarını yitirmesiyle oluşmaktadır.

Dolayısıyla herhangi bir ilaç, krem ya da bitkisel karışımların bu hastalığı iyileştirme özelliği yoktur.

Bu gibi yöntemlerle hastalığınızı tedavi edeceğini söyleyen kişi ya da kişilere inanmamanız maddi ve manevi olarak sizin menfaatinizedir.

Varis Tedavisi Mümkün mü?

Varisin boyutu, derecesi uzman hekim tarafından baz alınarak uygulanması gereken tedavi yöntemi belirtilmektedir.

Bunlar klasik ameliyat ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri olarak bir kaç sınıfa ayrılmaktadır. Günümüzde teknolojinin artması ile birlikte gelen ameliyatsız tedavi yöntemleri bir çok hastalık için kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin avantajı ameliyata göre çok daha fazladır.

En büyük avantajı kesinlikle istirahat gerektirmemesi ve tedaviden sonra kalkıp günlük yaşama devam edilmesidir.

Ameliyatla Varis Tedavisi

Eskiden başka alternatifler olmadığında kullanılan klasik yöntemdir.

Bacakta iki noktadan kesi uygulanır ve içerisine sokulan tel ile fonksiyonunu yitiren damarlar alınmakta ve sonrasında kesi yapılan yerler dikilmektedir.

Dolayısıyla kesi ve dikiş yapıldığından dolayı hasta birkaç gün hastanede sonrasında ise evinde istirahat yapmak zorunda kalmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bu bir kaç çeşit yöntem ile uygulanan bir tedavidir.

En çok kullanılanlar lazerle, köpükle ve radyo frekansla olan tedavidir.

Lazer ve Radyo Frekansla Varis Tedavisi

İkisi de neredeyse aynıdır. Sadece kılcal damar rahatsızlığında etkili olmakta ve diğer orta ve kalın varislere etkisi olmadığından dolayı kullanılmamaktadır.

Kılcal damar rahatsızlığına sebebiyet veren damarlar lazer veya radyo frekans ile tahrip edilerek tedavi edilmektedir.

Uygulamaya başlamadan önce soğuk jel ve benzeri soğutucular uygulandığından dolayı hastanın canı yanmamakta ve hissetmemektedir.

Köpükle Varis Tedavisi

Orta ve kalın nitelikte ki varislere uygulanır. Bu tedavi yönteminde de fonksiyonunu yitirmiş olan damar içine ilaç enjekte edilmektedir.

Bu ilacın amacı damarı tahrip ederek yok etmektir. Enjekte edilen köpük vücuttan böbrekler tarafından atılmaktadır.

23 thoughts on “Varise Hangi Doktor Bakar?

 1. sinsa

  Merhaba, benim adet dönemlerinde çok fazl kasık ağrım oluyordu kadım doğum dr gittim muayne sonrasında bana rahminde çok fazla varis olduğunu söyledi tedavi olarak bana en son çözüm rahminizi almak olur ama bu çok eskide kaln bir yöntem ağrınız olduğunda ağrı kesici alacaksınız dedi fakat bu ağrılar çok şiddetli olduğundan psikolojimde bozulmaya başladı. internetten biraz araştırdım tıkaç ile kapama yönteminden bahsediliyor sizce ne yapmalıyım bu ağrıdan artık kurtulmak istiyorum syg

  Reply
 2. Salih

  İyi günler benim klippel traunay weber sendromum var ona da kalp damar bölümü mü bakar acaba bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Reply
 3. Mustafa

  Ben varis ameliyat oldum aradan yıllar geçti çok değişik varis sişme var bacağında yine çıkıyor dizimde ufak bir şişme oldu ağrı yapıyor ayağımı yukarı kaldirdigim zaman şişmeler duzeliyor ne yapmalıyım saygilarimla

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Varis sorunu çıkaran damarlar ameliyat edildiğinde komple alınır. Fakat başka bir damarda yine varis sorunu olması muhtemeldir. Tekrar bir kalp ve damar cerrahi uzmanına başvurmanızı öneririm.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir