Varise Hangi Doktor Bakar?

      Varise Hangi Doktor Bakar? için 23 yorum

Varis İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Varis rahatsızlıkları olan insanlar uzman bir kalp damar cerrahi uzmanına gitmelidirler.

Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde görülmektedir. Toplardamarlar bu hareketsizlik sonucunda genişleme göstererek, fonksiyonları bozulur ve şekil değiştirirler.

Bu genişleme sonucunda toplardamarlarda kanı kalbe pompalama işlemini gerçekleştiren kapakçıklarda hasar görür ve kan kalbe gidemeyerek göllenme oluşturur.

Kısacası varis bir toplardamar hastalığı olup, sürekli oturan kişilerde görüldüğü gibi özellikle sürekli ayakta sabit bir şekilde çalışmak zorunda olan kişilerde görülmektedir.

Bu sebepten dolayı toplum arasında öğretmen hastalığı da denilmektedir.

Varis Kimlerde Görülür?

Varis cinsiyet fark etmeden her insanda görülebilecek bir problem olup kadınlarda daha fazla görülmektedir. Özellikle hamilelerde sık rastlanmaktadır.

Fakat bir çoğunda ki varis doğum sonrasında kaybolmaktadır. Bunun dışında kilolu insanlarda sık olarak görülmektedir.

Varis genetik bir rahatsızlıktır anne ya da babasında bu rahatsızlığa sahip olan insanlar daha yoğun risk altındadır.

İlla ki varis olacak diye bir kâide olmadığı gibi tedbir alması kaçınılmazdır. Ailesinde bu problemle karşılaşılmayan kişilerde de varis olmayacak diye birşey söz konusu yoktur.

Sponsor video

Varis Şikayetleri Nelerdir?

Varis kendini bazı şikayetler ile belli etmektedir. Ayakta kalındıktan bir süre sonra ağrı yapmaktadır. Ağrılar daha çok akşamları otururken veya yatarken daha çok cereyan etmektedir.

Şişlik ve morluk oluşmaktadır. Çok ileri varislerde ciltte değişmeler, yaralamalar ve hatta dikkat edilmediği taktirde kanamalar görülmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis dediğimiz gibi toplardamarların genişlemesi ile oluşan şekil bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bir kaç çeşidi vardır (aşağı kısımda anlatacağız).

Bunlardan biri en hafif olanı kılcal varis olarak adlandırılan kılcal damar rahatsızlığıdır. Bu tip hastalıklar çok alkol kullanan erkeklerin yüzünde kırmızılıklar ile oluşmaktadır.

Bacaklarda estetik olarak görünümün dışında çok şikayet yaratmazlar. Tek kötü yanı kozmetik görünümün çirkin olmasıdır.

Asıl konu diğer varis türleridir. Orta ve kalın olarak adlandırılan varisler hem şekil olarak çok çirkin ve biçimsiz olmasının yanı sıra bir çok belirti ve şikayet gösterir.

Bunlar;
– Ağrı
– Varis damarında ağrı
– Şişme
– Yorulma
– Ayaklarda Ağırlık
– Yanma
– Kramp
– Kaşıntı
– Uyuşma
– Huzursuz Bacak

Varisten Korunma Yolları

İnternette bir çok kişi varisten korunmak mümkün mü diye arama yapmaktadır. Varisten korunmak tabi ki mümkündür.

Özellikle işi gereği sürekli ayakta duran veya oturan ya da ailesinde varis rahatsızlığı bulunan insanlar bu sıralayacağımız maddelere harfiyen uyar ve yerine getirirse yüksek olasılıkla bu sıkıntıya maruz kalmaz.

1- Hareket Edin
Bol bol hareket edin. Sürekli ayakta durmanız ya da oturmanız gerekiyorsa sabit olarak durmayın ayaklarınızı bacaklarınızı hareket ettirin ve kan dolaşımını sağlayın.

İki ayağınızın topuklarını birleştirip uçlarını ayırarak “V” şekli yapıp ardından uçlarını birleştirip topukları ayırarak ters “V” yapın.

Böylece ayaklarınızı çalıştırmış ve kan dolaşımının oluşmasını sağlamış olursunuz. Akşamları işten çıkışta mümkünse evinize yürüyerek gidin, eğer yakın değilse toplu taşıma aracıyla gidiyorsanız 2-3 durak önce inerek yürüyüş yapın.

Bunları yapamıyorsanız evinize gittiğinizde özel olarak 30 dk kadar yürüyüşe çıkın.

Bunun dışında koşma, yüzme ya da benzeri kasları çalıştıracak sporlar fayda sağlayacaktır.

2- Soğuk Su Banyosu
Küvet varsa %35’ini sıcak suyu açmadan doldurun ve içerisinde yürüyüş yapın. Küvet yoksa parmak uçlarından başlayarak bacaklarınıza kadar soğuk su masajı uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında sauna, sıcak su ya da hamam gibi benzeri sıcak ortamlardan uzak durun.

3- Ayakkabı Tercihlerinizi Doğru Yapın
Ortopedik ayakkabılar tercih edin. Kadınlar yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalı, giymek zorundaysa 5cm’i geçmemelidir. Ayakkabı rahatlığı çok çok önem taşımaktadır.

4- Giyiminize Dikkat Edin
Kullandığınız kemer, külotlu çorap, pantolon ya da benzeri kıyafetinizin dar olmasından mutlak derecede kaçının. Serbest ve bol kıyafetler tercih edin.

5- Düzenli Beslenin
Düzenli bir şekilde beslenmenin yanı sıra, günde en az 2 litre su tüketmeniz bir çok sağlık konusunda olduğu gibi varis içinde oldukça önemlidir.

6- Varis Çorabı Tercih Edebilirsiniz
Toparlama ve basınç sağlama özelliği olan bu çoraplar şikayetleri azaltma ve rahatlatma yönünden de oldukça kullanışlıdır.

Fakat doktorunuzun kriterlerine uygun ve önerdiği çorapları tercih etmek sizin yararınızadır. Çorap tercihlerinde kendi bildiğiniz şekilde hareket etmemelisiniz.

7- Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın
Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa bırakmalı ve kullanmamalısınız.

En önemli unsur kesinlikle hareket etmektir. Ufak yürüyüşler yapmanız çok yarar sağlamaktadır.

Hepsi önemli olduğu gibi ihmal etmemeniz gereken en önemli davranış kesinlikle budur.

Varis Çeşitleri

3 çeşit varis tipi vardır.

a) Kılcal Varisler:
Tam olarak varis olarak görülmese de başlangıç olarak nitelendirilebilir. Bu derecede ki varisler çok bir şikayete maruz kalmaz.

Sadece görüntü açısından rahatsız edicidir. Erkeklerin yüzlerinde, kadınların bacaklarında meydana gelmektedir. Şort ve etek giymeyi tercih eden kadınlar kozmetik açıdan pek memnun olmazlar..

b) Orta Varisler:
Boyutları 2-3mm şeklinde değişiklik göstermekte olan varis tipidir. Kıvrımlı bir şekilde görünürler.

c) Kalın Varisler:
Çok bariz bir şekilde çıkıntı yapmış olarak hem görsel hem de ağrı, kramp, sızlama yönünden oldukça ileri aşamaya gelmiş olan türdür. Boyutları 3mm’den daha fazladır.

Varis Kanaması

Rahatsızlık çok ileri seviyeye geldiği taktirde ciltte incelmeler oluşabilir ve hatta patlama dahi gösterebilir.

Bazen hiç bir travmaya yönelik olmadan kanama gösterebildiği gibi kaşınma sonucunda da kanama gösterebilmektedir.

İki çeşit varis kanaması vardır. Bunlar cilt altına ve cilt dışına olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Cilt Altına Kanama

Herhangi bir tehlikesi olmayan kanamadır. Genellikle kılcal damarların çatlaması sonucunda oluşur ve cilt altına kanayarak morluklara neden olur.

Soğuk jeller kullanılabilir.

Cilt Dışına Kanama

Tehlike arz eden kanamalardır. Bir damarın patlaması ile meydana gelmektedir. Uyku sırasında olduğu taktirde oldukça riskli olmaktadır.

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden acil olarak bir kalp damar cerrahisi uzmanına görünmek gerekir.

Varis Şişlik Yapar mı?

Genelde tek bacakta şişlik görülmektedir fakat iki bacakta da yapabilir. Bu şişmeler farklı hastalıklardan dolayıda kaynaklanabileceği için mutlaka muayene olunması gerekmektedir.

Varis İlaçla Geçer mi ?

En başta belirttiğimiz gibi toplardamarların genişlemesi ve fonksiyonlarını yitirmesiyle oluşmaktadır.

Dolayısıyla herhangi bir ilaç, krem ya da bitkisel karışımların bu hastalığı iyileştirme özelliği yoktur.

Bu gibi yöntemlerle hastalığınızı tedavi edeceğini söyleyen kişi ya da kişilere inanmamanız maddi ve manevi olarak sizin menfaatinizedir.

Varis Tedavisi Mümkün mü?

Varisin boyutu, derecesi uzman hekim tarafından baz alınarak uygulanması gereken tedavi yöntemi belirtilmektedir.

Bunlar klasik ameliyat ya da ameliyatsız tedavi yöntemleri olarak bir kaç sınıfa ayrılmaktadır. Günümüzde teknolojinin artması ile birlikte gelen ameliyatsız tedavi yöntemleri bir çok hastalık için kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin avantajı ameliyata göre çok daha fazladır.

En büyük avantajı kesinlikle istirahat gerektirmemesi ve tedaviden sonra kalkıp günlük yaşama devam edilmesidir.

Ameliyatla Varis Tedavisi

Eskiden başka alternatifler olmadığında kullanılan klasik yöntemdir.

Bacakta iki noktadan kesi uygulanır ve içerisine sokulan tel ile fonksiyonunu yitiren damarlar alınmakta ve sonrasında kesi yapılan yerler dikilmektedir.

Dolayısıyla kesi ve dikiş yapıldığından dolayı hasta birkaç gün hastanede sonrasında ise evinde istirahat yapmak zorunda kalmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bu bir kaç çeşit yöntem ile uygulanan bir tedavidir.

En çok kullanılanlar lazerle, köpükle ve radyo frekansla olan tedavidir.

Lazer ve Radyo Frekansla Varis Tedavisi

İkisi de neredeyse aynıdır. Sadece kılcal damar rahatsızlığında etkili olmakta ve diğer orta ve kalın varislere etkisi olmadığından dolayı kullanılmamaktadır.

Kılcal damar rahatsızlığına sebebiyet veren damarlar lazer veya radyo frekans ile tahrip edilerek tedavi edilmektedir.

Uygulamaya başlamadan önce soğuk jel ve benzeri soğutucular uygulandığından dolayı hastanın canı yanmamakta ve hissetmemektedir.

Köpükle Varis Tedavisi

Orta ve kalın nitelikte ki varislere uygulanır. Bu tedavi yönteminde de fonksiyonunu yitirmiş olan damar içine ilaç enjekte edilmektedir.

Bu ilacın amacı damarı tahrip ederek yok etmektir. Enjekte edilen köpük vücuttan böbrekler tarafından atılmaktadır.

23 thoughts on “Varise Hangi Doktor Bakar?

 1. Hayati

  Sag bacagimda diz ile kaşık arasındA damar buzusup iki santim çapında bir alanda sertleşerek şişme oldu.tehlikesi buyuk mu.

  Reply
 2. Deniz

  Merhaba benim bir seneye yakın dizimin alt kısmında yan kemik tarafında inanılmaz bir ağrı var diz mr da herhangi bir sorun çıkmadı varis olabileceğini düşündüm ancak dışarıdan damarda görüntüsünde bir sorun yok yaşadığım şehirde ki hastanede kalp damar bölümü yok hangi bölüme gitmeliyim sizce ortopedi olabileceğini söylediler ve bu ağrı varise işaret midir? Kesintisiz sürekli ağrıyor ve çekiliyor gibi bir his veriyor.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhabalar, kalp damar cerrahi uzmanı yoksa ortopedi bölümüne gidebilirsiniz. Doktorunuz değerlendirerek sizi uygun bölüme yönlendirecektir.

   Reply
 3. Zehra

  Mrb benimde bacak ve baldırlarimda kalın ve ince variser var.ameliyat olmadan yüzeysel uygulama yapılır mı görüntü olarak rahatsız edici ama ağrı sızı yok

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Ameliyatsız yöntemlerle tedavisi mümkündür. Fakat muayene olmanız ve hangi yöntemle tedavi olabileceğiniz tespit edilmelidir.

   Reply
 4. Gamze

  Merhaba 27 yaşındayım ve kendimi bildim bileli bacaklarımda küçük damarlar var sizden öğrendiğime göre kalpdamar bakıyor fakat özel yada devlet fark edermi bu ameliyatları yapmak için

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba. Günümüzde varis tedavisi için çoğunlukla ameliyatsız yöntemler kullanılmaktadır. Fakat devlet hastaneleri maalesef bu yöntemler yerine ameliyat tercih etmektedir.

   Reply
 5. Yeter

  Hocam iyi gunler benim kasik ustu karin alti agrilarim olmakta ve adet duzensizligimde siklasti bu agri 4-5 ay oldu gecmedi. Genel cerraha kadin doguma dahiliye bolumune gittim antibiyotikler mide ilaclari verildi ama gecmedi.bir turlu teshis konmadi. Ultrason cekildi. Ultrasonda ( uterus cevresinde dilate venöz yapilar izlenmektedir. Pelvik varis?) yazmaktadir. En son idrar tahlilinde de ( her sahada 12- 13 lökosit 1-2 erıtrosit 7-8 epitel hücresi goruldu.)

  Sayin hocam rahatsizligim gecmedi ve teshis konmadi. Hangi bolume gidecegimizi sasirdik. Acaba hangi bolume gitmem gerekiyor. Pelvik varis varsa bu kadar agri yapar mi. Kalp damar. Bolumunemi gitmemiz gerekiyor. Yardimci olursaniz com sevinirim.

  Reply
 6. Oya

  Merhaba benim bacağımda varislerim var köpük tedavisi görmeme rağmen eçmedi neyapmam gerekiyo ayak bilegimde morluklar oluştu

  Reply
 7. canan

  Ben iki ay oldu dogum yapali kilcal varisler cikti cok agri yapiyo napabilirim yardimci olurmusunuz

  Reply
  1. Op. Dr. Orhan COŞKUN Post author

   Canan hanım merhaba. Doğum sonrasında genelde 3 ay içerisinde kılcal damarlar yok olmaktadır. Eğer kaybolmaz ve şikayetleriniz devam ederse bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurunuz. Eğer süt veriyorsanız bunu mutlaka doktorunuza belirtin.

   Reply
 8. Müzeyyen Post author

  Benim ince ve kalın değişik şekillerde varislerim var, tedavi olsam tekrar çıkar mı?

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Müzeyyen: Varis tedavisi sorun yaratan damarın alınması veya yok edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla damar olmadığı için nüksetmesi de mümkün değildir. Fakat farklı yerden ve damardan yine varis sorunu ortaya çıkabilir. Varisin neden dolayı kaynaklandığını biliyorsanız önlem almalısınız. Mesela, eğer icra ettiğiniz mesleğiniz sürekli ayakta veya oturarak hareketsiz kalmanıza neden oluyorsa bu soruna çözüm bulmalısınız. Belli aralıklarla hareket edebilir, gün içerisinde 30 dakika minimum yürüyüşler yapabilirsiniz.

   Reply
   1. Yönetici Post author

    Uzmanlığınızın olmadığı bir konuda insanlara bu şekilde yanlış bilgiler vermeyin.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir