Nöroloji Neye / Hangi Hastalıklara Bakar?

      Nöroloji Neye / Hangi Hastalıklara Bakar? için 2 yorum

İnsan vücudunda ki sinir sisteminin anatomi, fizyoloji ve hastalıkları ile ilgilenmekte olan tıp dalına nöroloji ismi verilmektedir. Nöroloji ile ilgilenen doktorlara ise nörolog ismi verilmekte olup beyin, omurilik ve çevre sinirlerin rahatsızlıkların tedavileri ile ilgilenmektedirler.

Sinir sistemi yapısı ve işleyişi yönünden oldukça karışık bir sistemdir. İnsan vücudunun idresinde oldukça büyük rol oynar. Sinir sisteminin incelenmesi, araştırılması ve görevlerinin aydınlatılması son yüzyılda olmuştur. Nöroloji alanında kullanılmakta olan elektroensefalografi, tomografi ve manyetik rezonan isimleri verilen cihazların kullanılmaya başlaması, erken tanı ve tedavi şartlarını artırmıştır.

– Hafıza kaybı
– Unutkanlık
– Kol ve bacaklarda uyuşma hissi
– Ellerde titreme
– Parmak uçlarında uyuşukluk
– Vucudun sağ veya sol tarafında uyuşukluk hissi
– Baş ağrısı
– Felç
– Baş dönmesi
– Kasılma
– Bunama
– Çift görme
– Yüz ağrısı
– Dengesizlik
– İstemsiz hareketler
– Vücutta seyrime

2 thoughts on “Nöroloji Neye / Hangi Hastalıklara Bakar?

 1. Adnan

  Parkinson hastaları için gelişen bir çözüm var mı?var ise yaklaşık olarak ne zaman hastalara ulaşması bekleniliyor?beyin pili olarak adlandırılan cerahi çözüm için sgk ne ölçüde hastalara maddi ve manevi destek sağlıyor?ankara da önereceğiniz beyin pili ameliyatı gerçekleştrwn doktor ve hastane var mı?

  Reply
 2. canan

  merhabalar
  sorunum uyku problemi.hafta içi 8 saat yetersiz geliyor ve öğlen uykum geliyor.hafta sonu ise 12 saat uyuyorum.ve gece hiç deliksiz etrafımdaki sesleri bile duymadan uyuyorum.tuvalet ihtiyacı için hiç kalktığımı bile hatırlamıyorum.
  bu durum artık bana zarar vereceğine inanıyorum.yardımcı olursanız sevinirim

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir