Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Hangi Bölüme Gidilir?


Makat Çatlağına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Makat çatlağı problemi için genel cerrahi uzmanına görünmek gerekirken, proktoloji alanında tecrübeli bir genel cerrahi uzmanına görünmek süreç ve tedavi bakımından daha fazla avantaj sağlar.

Makat çatlağı tıbbi ifadeyle anal fissür olarak ifade edilirken halk arasında makat yırtığı olarakta bilinmektedir. İsminden de anlaşıldığı gibi bir makat hastalığıdır. Oluştuğu taktirde ağrı, kaşıntı gibi şikayetler gösterem küçük yırtık veya çatlağa denir. Genellikle bir çok çatlak yüzeysel anlamda başladığından hızla iyileşir. Fakat derinleştiği zamanlarda kronikleşebilir. Çatlağın oluşmasının üzerinden 6 hafta kadar bir zaman geçtiyse kronik anal fissür denilebilir..

Makat Çatlağı Sebepleri

Makat çatlağına sebep olan ana faktör kabızlık ve bununla birlikte gelen ıkınmadır.

Kabızlık
Bir çok makat rahatsızlığında olduğu gibi anal fissür (makat çatlağı) oluşumunda da en büyük sebep kabızlıktır. Kabızlık yaşayan insanlar, tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıkları sırada gösterdikleri ıkınma ile birlikte sert ve kalın dışkıladıklarından dolayı anüs kenarında küçük bir çizik oluşmasına neden olabilmektedir.

İshal
Kabızlık kadar büyük risk oluşturan bir faktör olmasada, ishale de dikkat edilmesi gerekmektedir. İshal ve kabız olmamak için gereken tedbirler alınmalı, önemsenmelidir.

Makat Yırtığı ile Makat Çatlağı Arasındaki Farklar
Herhangi bir fark yoktur. Yazımıza başlarken izah ettiğimiz gibi makat çatlağı halk arasında makat yırtığı olarak bilinmekte ve tıbbi ismi anal fissür olarak tabir edilmektedir.

Makat Çatlağı Tedavisi

Bu rahatsızlık kendi kendine geçmeyen ve tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Makat bölgesnde yaşanan sıkıntıların bir çoğu muayne olmaktan utanıldığından dolayı uzun sürmesi ile ızdırap çektirerek dayanılmaz olmaktadır.

İlaçla Makat Çatlağı Tedavisi

Yukarıda da bahsettik. Hastalık bir zaman sonra kronikleşmektedir, bundan dolayı belirtilerin hissedildiği gibi tedavi olunması daha avantajlıdır. İlk dönemler rectoderm isimli krem kullanılarak geçmesi denenebilir. Başlangıçta başarı ihtimali yüksektir.

Botoks ile Makat Çatlağı Tedavisi

Daha çok estetik uygulamalar için ismi duyulan botoks yöntemi ile makat çatlağı tedavisi yapılmakta olup, sadece 1 dakika sürmektedir.

Klasik Ameliyat İle Tedavi

Kesi yapılarak uygulanan bir yöntemdir. Bildiğimiz ameliyatlar gibi narkoz ya da benzeri uyuşturucular kullanılarak yapılır. Kesi yapıldığından dolayı ameliyattan sonra istirahat ve pansuman gerekebilir. Kişinin özel, sosyal ve iş hayatı aksama gösterebilmektedir.

1 thought on “Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir