Lipom (Yağ Bezesi) İçin Hangi Doktora Bölüme Gidilir?


Yağ Bezesine Hangi Doktor Bölüm Bakar?

Yağ bezesi (lipom) şikayetleriniz için hastanelerin genel cerrahi veya cildiye bölümlerine başvurabilirsiniz.

Tıp dilinde lipom olarak ifade edilmekte olan iyi huylu kistlere Türkçe’de yağ bezesi ismi verilmektedir. Boyutları çoğunlukla küçük olan bu yağ bezelerine kişi tarafından müdahale edilmemelidir. Fakat estetik olarak bir sorun yaşatıyor ya da ağrı gibi şikayetlere maruz bırakıyorsa tabi ki cerrahi yöntemlerle alınması mümkündür.

Genellikle orta ve ileri ki yaşlarda ortaya çıkan bir vaka olsada, her yaştan, her insanda yağ bezeleri bulunabilir. Her yaştan insanda görülebildiği gibi, kadın ve erkek şeklinde de ayırım yapmamaktadır. Fakat kadınlarda daha fazla görülebildiği gibi, erkeklerde ise çoklu şekilde meydana gelebilmektedir. Toplumda her 100 kişiden 1’i yağ bezesi olduğuna dair şikayet etmektedir.

Yağ Bezesi Nedir?

İnsan vücudunun tüm yağ dokusu bulunan bölgelerinde meydana gelebilir. Yağ bezeleri sert olmayan, çoğunlukla yumuşak şekilde görülen bir kisttir. Parmak yardımıyla üzerine bastırıldığında hafif bir oynama farkedilebilir. Cilt altında birikme gösteren yağ kistlerini yağ hücreleri oluşturmaktadır. Genel anlamda deri ile altında bulunan kas arasında ortaya çıkmaktadır. Bir nohut tanesi büyüklüğünde olabilen yağ bezeleri, bir kaç cm büyüklüğünde de ortaya çıkabilir.

Yağ Bezesinin Oluşum Nedenleri?

– İnsan vücudunda hangi sebepten dolayı ve neden yağ bezelerinin oluştuğu maalesef henüz bilinmemektedir. Fakat toplumda ki insanlar beslenme şekli veya fazla kilolardan dolayı yağ bezelerinin oluştuğu yönünde düşüncelere sahiptir. Aslında uzmanlar tarafından bunun bir hurafe olduğu ve gerçeklik payı olmadığı belirtilmektedir. Yağ bezesi sorunu görülen kişilerin aynı şekilde ailelerinde de yağ bezesi durumunun söz konusu olması bu vakaların kalıtsal olduğunu düşündürür.

– Ailesel yatkınlığın dışında dercum hastalığı, cowden ve gardner sendromu hastalıklarından dolayı yağ bezesi görülme olasılığının yüksek olduğu bilinmektedir.

– Bir çok uzman yağ bezelerinin hareketsiz yaşam sürdürmekte olan insanlarda daha çok görüldüğü konusunda ortak fikirdedir.

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?

Yağ bezeleri, iyi huylu kistlerdir. Herhangi bir kanser riski söz konusu olmamaktadır. Aynı zaman da farklı kas veya dokularada yayılması söz konusu değildir. Fakat vücudunuzda bulunan yağ bezelerinin gerçekten yağ bezesi olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Bunun yanı sıra bu mevcut yağ bezesinin boyutunda bir büyüme veya farklı bölgelerde çoğalması gibi durumlar söz konusu olduğu taktirde tekrar doktora başvurulması gerekmektedir.

Yağ Bezesi Neden Ağrı Yapar?

Çok sık ağrı yapan vakalardan değildir. Fakat eğer ağrı söz konusuyla lipomun bulunduğu bölgede herhangi bir sinir sıkışmasından dolayı böyle bir şikayete yol açabilmektedir.

Yağ Bezesi Neden Büyür?

Genel anlamda aynı boyutunu koruyan yağ bezeleri, nadiren de olsa yavaş bir şekilde büyüme gösterebilir. Hangi yağ bezesinin ne zaman büyüyeceği veya aynı şekilde kalacağı maalesef bilinememekte olduğu gibi kilo alınması doğrultusunda da büyümeye maruz kalabilmektedir.

Normal olmayan bir durum farkedildiğinde uzman bir hekimin görmesi gerekmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Vücutta meydana gelmekte olan daha farklı şişliklerde buz ya da evde yapılacak olan farklı çözümler olabilir. Fakat yağ bezelerinin temelinde adından da belli olduğu gibi yağ bulunduğundan evde yapılacak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Herhangi bir zararı olmadığından dolayı herhangi bir müdahale de gerektirmez. Fakat yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi eğer görsellik ya da bulunduğu yer bakımından şikayetlere yol açıyorsa alınmasında fayda vardır.

Başvurulan hekim lipomun iyi huylu olduğundan emin olmak istediğinden dolayı bir parça alarak, test edebilir.

Lipom tedavisi için küçük bir operasyona ihtiyaç duyulur. Çok rahatsız edici bir operasyon değildir.

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/

14 thoughts on “Lipom (Yağ Bezesi) İçin Hangi Doktora Bölüme Gidilir?

 1. Hanifi Sönmez

  Sizlere ukala vb. Kötü ithamlarda bulunan kişiler hem bu siteden faydalanıp hemde sizlere ukala tabirini yakıştırırken yaptıkları Nankörlüğün farkındalar mı acaba?.
  Atalarımızın bile bu tür durumlarla ilgili çok güzel ve yerinde bir sözü var;
  (MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR…)

  Reply
 2. Ersen Özsaraç

  Sayın yönetici,

  Bu yazının yayınlanmasını onaylayacağınızı çok sanmıyorum. ama yine de yazmadan edemedim.

  Öncelikle siteyi insanlara ukalaca davranmak, egonuzu tatmin etmek için açtığınız aşikar.
  Nereden anladığımı soracak olursanız verdiğiniz cevaplara bir bakın isterseniz.

  Sonrasında site ismine ve konuya bakıyorum, site ismi hangidoktorbakar.com
  konuya bakalım, lipom yağ bezesi.

  Şimdi bu sitede lipom yağ bezesine hangi doktor (bölüm) bakar bunun yazması gerekiyor. Tamam çok güzel bir sürü açıklama yapmışsınız ellerinize sağlık ama asıl cevabı tutmuşsunuz sanki reklam gibi en alta koymuşsunuz.
  İnsanlar onu reklam gibi görüyor.

  Sonra önünüze gelene sizin gözünüz bozuk … diye saydırıyorsunuz
  Hiç yakışmıyor, önce kendinize bir bakın acaba bu insanların hepsi mi hatalı yoksa ben mi hatalıyım diye.

  YAzıyı yayınlamasanda okuyacağını biliyorum, umarım bir ders çıkarırsın.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba Ersen bey, öncelikle hoş geldiniz.

   Hakaret içermeyen her yorumu gayet gönül rahatlığı ile yayınlayabiliriz.

   Ancak biraz geç oldu, kusura bakmayın.

   Kimseye ukalaca davranmak ya da ego tatmin etmek gibi bir tavrımız yok ve olamaz.

   Biz web sitesini insanlara yardımcı olmak için karşılık beklemeden oluşturduk ve elden geldiğince bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

   Web sitesi yapmanın içerik eklemenin bir adabı var maalesef başlığın altına sadece bölüm yazmak gibi bir şansımız yok çünkü arama motorları bunu maalesef içerikten saymıyor ve çöp konumuna giriyor. Bu sefer de emek vermenin anlamı kalmıyor.

   Eğer web konusunda bilginiz yoksa sitenin içeriğini eleştirmeyiniz. Ukala bir şekilde cevap verdiğimiz insanlar fark ettiyseniz ukalaca yorumlar attığı için o cevapları aldılar.

   Yine aynı yorum gelse yine aynı şekilde cevap veririm. Reklam gibi neden görünsün arka planı sarı bir şekilde hangi rahatsızlık için hangi doktora gidileceği hakkında net bilgi vermişiz. Bir maliyet harcayarak oluşturup ücretsiz ve gönüllü bir şekilde bilgi sunduğumuz sitemizde ukalaca bir yorum yapıldığında ne yazık ki bunu kabul etmek kolay değil. İnsanların hepsi mi hatalı dediğiniz günde 10000 kişinin ziyaret ettiği web sitesinde 3 ya da 4 bu tarz yorum aldık. Demek ki biz hatalı değiliz. Okumayanlar hatalı. Beğenmeyen girmez, okumaz ya da yorum yapmaz. Sağlıcakla.

   Reply
 3. Zabi

  bence herşey çok açıkça söylenmiş. Teşekkür ederim.

  Türkçeyi sonradan öğrenen birisi olarak ilk bakışta ben onu görebildim. Ama diğer değerli okuyucular onu neden görememişler bence birazıcık garip 🙂

  Reply
 4. Sultan

  OkumaK zor geliyor .. kısaca hazır cevap arıyor millet.. Okumadigi için hep mağdurdur insanlar .. Çokta güzel konu başlığı ile alakali ve fazlasıyla cevap var … ☺

  Reply
  1. Birol064

   Okumadığını nerden anladınız? Kişiler gideceği doktora randevu alacaklar. Sadece Cerrahi diye bir bölüm yok ki…

   Reply
   1. Yönetici Post author

    Sadece cerrahi yazmıyor zaten genel cerrahi yazıyor. Siz de okumadan muhalefet olmuşsunuz. 🙂

    Reply
    1. Volkan

     Genel Cerrahi nerede yazıyor? Bana bi gösterin onu? Sizin gibi hata kabul etmeyen insanlara tilt oluyorum… Birol arkadaşımıza katılıyorum.

     Reply
     1. Yönetici Post author

      Siz önce göz doktoruna gidin. Sonra gelip okumayı deneyin. Tilt oluyormuş. Burada kimseye zorla bilgi vermiyoruz. Karşılıksız bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Edebinle düzgünce oku okuyamıyorsan çık git.

 5. Ahmet Şadi Akman

  Konu başlığının cevabı YOOK. Bir yığın laf salatası. Sonuç sıfır.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Başlığın ve daha fazlasının cevabı gayet güzel var aslında ama okumuyoruz. Kafamız acır diye korkuyoruz sanırım 🙂

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir