Hemanjiom (Damar Beni)

hemanjioma-hangi-doktor-bakar

Doğuştan gelen bir tür hastalık olan hemanjiom bebeklerde sık görülmektedir. Hemanjiom iyi huylu bir vaka olup, tedavisi mümkündür. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak tabir ettiğimiz hemanjiom (damar beni) dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Çünkü büyüme, küçülme veya kaybolma gösterebilmektedir. Küçülme ve kaybolma gibi değişikliklerde herhangi bir sorun teşkil etmeyip, büyüme olduğunda derhal konusunda uzman bir hekime gösterilmelidir. Fakat aileler çocuklarında hemanjiom olduğunu gördüklerinden paniğe kapılmamalı az önce ifade ettiğimiz gibi dikkatle boyutunu takip etmelidirler. Ayrıca uzun süre hiç bir değişiklik olmayan ve aynı şekilde duran vakalar içinde hekime baş vurulmalıdır.

Hemanjiom için hangi doktora / bölüme gidilmeli ?
Damar beni olarak bilinen vakalar için hematoloji, çocuk hematolojisi ve kalp damar cerrahi bölümlerine gidilmelidir.

Neden olur, korunma yolları var mı ?
Bu problemin neden ve nasıl olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla bu sebepten dolayı korunmak için herhangi bir alınacak tedbir ya da tedbirler yoktur.

Vücudun neresinde olur ?
Tam olarak belli bir bölgesi yoktur. Vücutta bir ya da birkaç bölgede bulunabilir. Daha çok yüz bölgesinde oluşan damar beni , kozmetik olarak görünüm bozukluğu yaratmaktadır. Ayrıca karaciğerde de damar çok fazla olduğundan burada da oluşabilmektedir.

Hemanjiom Tedavisi
Hemanjiomun tedavisi mümkündür. Ayrıca bu vakaların tedavisinde ameliyatsız yöntemlerde kullanılmaktadır.

  • Yazıyı Beğendiniz mi?
    12345 (4 Oy, 5 üzerinden 5,00.)
    Loading...
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*