Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

      Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilir? için 12 yorum

Halsizliğe Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Halsizlik gibi durumlarda Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Bir çok insan seyrek olarak, kimisi ise sık sık halsizlik sorunuyla karşılaşmaktadır. Yorgunluk, uyuşukluk şeklinde de ifade edilen halsizlik problemi fiziksel ya da zihinsel zayıflığı tanımlamaktadır. Her iki durumdan dolayı meydana gelen halsizlik her ne kadar farklı olsa da aynı anda meydana gelebilmektedir.

Yalnızca herhangi bir hastalığın belirtisi olmayan halsizlik, farklı nedenlerden dolayı da karşılaşılan bir sıkıntıdır. Fiziksel (bedensel) halsizlik bir kişinin tüm bünyesini etkileyerek daha önce yaptığı hareketleri yapamadığı gibi kaldırdığı yükleri kaldırmaya gücünün olmaması durumudur. Hatta yük ya da poşet dışında bir apartmanın merdivenlerini çıkmak dahi çok zor ve yorucu gelmektedir.

Zihinsel halsizlik daha çok bedensel halsizliğin ardından gelerek birlikte görülmektedir. Bu durumda ki kişilerin dalgın ve uykulu bir durumu söz konusu olur.

Halsizlik Sebepleri

Psikolojik durumlar

Üzüntü, yeme düzensizliği, alkol ve uyuşturucu kullanımı, stres, kaygı, sıkıntı gibi psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen sebepler halsizlik nedeni olabilmektedir.

İnsanların hayatında yaşamış olduğu bazı stres durumları tetikleyici rol oynayarak güç işlerin altından kalkmalarına olanak verebilmektedir. Fakat bu stres aşır derecede olduğunda ve azalmayarak süreklilik gösterdiğinde bıkkınlık ve halsizlik meydana gelmesine sebep olabilir. Stres dışında çaresizlik ve umutsuzluk gibi duygulara kapılmakta kişinin pozitif enerjisini oldukça düşürdüğünden dolayı kendini yorgun hissetmekte ve halsizlik oluşmasına yol açmaktadır.

Metabolizma ve İç Salgı Bezleri Hastalıkları

– Cushing hastalığı
– Elektrolit problemleri
– Diyabet
– Hipotiroidi
– Kansızlık (anemi)
– Böbrek Hastalıkları
– Karaciğer Hastalıkları

Halsizlik durumunun söz konusu olmasına sebep olan hastalık ve problemlerdir.

İlaç Kullanımı

– Antidepresan
– Steroid
– Alerji
– Hipertansiyon
– Kaygı giderici
– Statin
– Sakinleştirici

Gibi bazı ilaçlar, halsizlik durumuna sebep olabilmektedir.

Akciğer ve Kalp Rahatsızlıkları

– Zatürre
– Aritmia
– Astım
– Kronik obstrüktif
– Kalp Kapak
– Konjektif kalp yetmezliği

Bunların dışında halsizliğe sebep olan diğer hastalık ve sorunlar

Uyku Problemleri
Enfeksiyonlar ve enfeksiyon hastalıkları
Vücuttaki kimyasallar
Menopoz

12 thoughts on “Halsizlik İçin Hangi Doktora Gidilir?

 1. İrem

  Çok halsizim her dakika uyusam uyuyabilicek derecedeyim çok fazla baş ağrım var öğrenciyim ders çalışmam gerek ama akşam erkenden uykum geliyor ve ders çalışamıyorum okuldan gelince yarım saat uyuyorum ama yine bir fayda etmiyor sabahları kalkamıyorum

  Reply
 2. aylinkayak

  MRB annem 3 gündür bişey yiyemiyor iştahı sıfır .. aşırı derece de halsizlik ve başında bi boşluk hissediyor ve baş ağrısı konuşmakta bile zorlanıyor.. acile gittik ve antibiytik verdi bi faydasını göremedik.devamlı uyku halinde. hangi bölüm doktorundan yardım alabiliriz..

  Reply
  1. Yönetici Post author

   İç hastalıklarına başvurmalısınız öncelikle. Daha sonrasında ihtiyaç duyduğu taktirde sizi farklı bölüme yönlendirebilir.

   Reply
 3. Veysel

  Merhaba çok halsizim resmen kemiklerim sızlıyor arasıra sanki beynim uyuşuyor bazen dalıp gidiyorum konsantire sorunum da var galiba doktora gidiyorum birşey yok diyor bununla alakalı ne yapabilirim .

  Reply
 4. Busegül

  Merhabalar yaklaşık 5 aydır aşırı yorgunluk halsizlik hemen hemen hergün baş ağrısı ve kendimi çok mutsuz yalnız hissediyorum bunlar okul hayatımı da çok etkiliyor. Sevgilim askere gittiğinden beri böyleyim ve arada bayılıyorum kalbimde ritim bozukluğu var. Biri dokunsa ağlayacak durumdayım. Bu hallerim sadece okul değil sevgilimi arkadaşlarımı da etkiliyor. Sürekli bi sinirli oluyorum bi neşeli. Dengemi kaybettim resmen. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım eder misiniz?

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba. Durumunuz psikolojik olarak görünüyor Busegül hanım. Öncelikle bir psikolog tarafından destek alabilirsiniz.

   Reply
 5. ihsan

  aşırı yorgunluk ve halsizlik için tahlil yaptırdım iyi çıktı kardiyoloji gittim kalpte bir sorun yok başka ne rahatsızlığım olur ne gibi tahlil yaptırmam gerekli

  Reply
 6. Yeter

  Uzun sure ayakta durunca bayilacak gibi oluyorum halsizlik te var 2015 yılında ağır depresyon geçirdim anti depresan kullandım 1 yil once biraktim bunun etkisi halen devam edebilir mi.simdiden tsk

  Reply
 7. Gulbeyaz

  Merhaba benim rahatsizligim bir anda bayilma hissi elimin kolumun tutmamasi gucsuz hisssediyorum 5 10 dk kendime gelemiyorum ahlayip kendimi tutamiyorum napmam lazim bana yardim edin hangi doktora gitmem lazim ve neden oluyo

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir