Diz Ağrısı

İnsan vücudunda bulunan en büyük ve karmaşık eklemlerden biri olan diz gün içerisinde bir çok harekete bağlı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Bununla birlikte yapılan yanlış hareketler ya da darbelere maruz kalmaları sonucunda dizlerde yaralanma ve incinme olasılığı da çok fazladır. Diz ağrısı söz konusu olduğunda bunun bir çok sebebi olabilmektedir. Ağrının şiddeti ve yerine göre sebepleride değişiklik göstermektedir. Bu ağrılara şişme, sertlik, kızarıklık, çıtırdama, kilitlenme, dizi kıramama veya düzeltememe gibi sorunlarda eşlik edebilmektedir. Bu ağrı ve diğer şikayetler bazı zamanlar gelip geçici olabilirken, bazense tedavi edilmesi gereken şikayetler olabilmektedir.

diz-agrisi-hangi-doktor-bakar

Sürekli aynı diz şikayetlerini yaşamak dizlerde bazı şeylerin doğru gitmediğine işaret olabilir. İnsanlar çoğunlukla şikayetlerinin neden kaynaklandığını bilmektedir. Alınan darbeler sonucunda diz ağrısı çeken biri bunun sebebini gayet net bir şekilde bilmektedir. Üst kısımda da bahsettiğimiz gibi gelip geçici olmayan ve sürekli şikayetlere sebep olan diz ağrıları için mutlak surette fazla geç kalmadan bir doktora görünmekte fayda vardır.

Diz ağrısına hangi doktor ve bölüm bakar ?

Toplumda çok sık olarak görülmekte olan diz ağrıları, özellikle yaşlı insanlarda daha çok görülmektedir. Diz ağrıları olan kişinin bir ortopedi uzmanına görünmesi gerekmektedir. Ortopedi uzmanı muayene ettiği hastalarını gereken durumda farklı bölümlere sevk edebilmektedir.

Diz ağrısı nedenleri

Yaşanan travmalar diz ağrılarına yol açabilir
Özetle yukarıda bahsettiğimiz gibi diz ağrılarının oluşumuna düşme, çarpma ve yaralanmalar gibi darbeler neden olabilmektedir. Diğer travmalara sebep olan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Darbe sonucunda oluşan kırık ve çıkıklar.
– Dizlerde bulunan keselerin iltihaplanması.
– Dizin laserasyonu, aşınması veya kontüzyonu
– Bacak ve dizlerin çalışmasında büyük rol oynayan ön çapraz bağlarının burkulması ve yırtılması.
– Menisküs yırtılması.
– Fazla hareketlilik ve zorlanma sonucunda diz kapağında ağrı.
– Tendon kopmaları veya kırıklar.

Yaşanan enfeksiyonlara bağlı nedenler

– Selülitler.
– Dizde yara oluşması.
– Eklem enfeksiyonu.
– Kemik enfeksiyonu.

Nörolojik nedenler

– Omurilik dışında yer almakta olan sinirlerin fonsiyonel bozuklukları.
– Piriformis sendromu (kalça kasının siyatik sinire bası yada tahriş yapması sonucu bacak aşağısında ağrı, karıncalanma veya uyuşma)
– Siyatik (bacaktaki siyatik sinirlerde bası, yaralanma yada çekme sonucu kalçada yanma yada çekme oluşumu

Diz ağrısının diğer nedenleri

– Osteoartrit, romatoid artrit ve gut gibi artrit çeşitleri
– Baker kist (diz arkasında sıvı dolu kist)
– Lupus gibi bazı bağ dokusu hastalıkları
– Derin ven trombozu (bacaklardan kopan kan pıhtısının akciğerde emboli, kalp krizi veya inme neden olması)
– Fibromiyalji (yaygın kas ağrıları, tutukluk ve hassasiyet neden olan kronik bir durum)

Diz Ağrıları Nasıl Geçer

Diz ağrıları anlık olarak yaşanıyorsa bunların ilaç, krem ya da benzer bitkisel karışımlarla bazen tedavisi mümkün olabilmektedir. Fakat diz ağrıları zaman içerisinde artış ya da azalma göstererek sürekli yaşanıyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir.

***

 • Yazıyı Beğendiniz mi?
  12345 (26 Oy, 5 üzerinden 4,00.)
  Loading...
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (2)

 • hekim diyor ki

  Mrb. Hocam ben 30 yaşında 1.75 boyunca 73 kilodayım 6 ay önce gemi inşaatında çalışırken yüksek merdivenlere çıkmak zorunda kalıyorduk ve dizimde ağrı oluşmaya başladı 50 gün çalıştım son yirmi gün oluştu. Kalkamıyorum merdiven çıkamıyorum wc de zorlanıyorum ama düz yolda yürüyorum bacağımı düz tutunca iyi geliyor işten ayrıldım dinlendim iyi oldum fakat iki gündür tekrar başladı sıcak soğuktan kaynaklı değil . Sizce nedeni ne olabilir ne önerirsiniz teşekkürler

  Cevapla

 • fehime diyor ki

  merhaba ben otuzbes yasindayim kiloluyum ve diz agrim var bacagimda odem var ayaktada odem var hangi bolume doktora giymm gerekir

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*