Kategori: Üroloji

Sık İdrara Çıkma (Nöktüri) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bu problem için mutlak surette bir bevliye, yani üroloji doktoruna görünmenizde fayda vardır. Sık idrara çıkma, toplumda sık olarak karşılaşılabilen ve normalden daha fazla tuvalet ihtiyacı olması durumudur. İdrar yapma sırasında gelmekte olan idrar normalden daha az olabileceği gibi daha fazla da olabilmektedir. Gündüz ya da gece fark etmeksizin idrara çıkma ihtiyacı duyulabilir. Tıpta bu soruna “noktüri” ismi verilmektedir. Bu durum bazen üşütme ya da benzeri sebeplerden dolayı gelip geçici olabileceği gibi bazı durumlarda uyku düzenini, iş veya özel hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde süreklilik gösterebilmektedir.

Üroloji Neye / Hangi Hastalıklara Bakar?

Üroloji tıbbın idrar yollarıyla ilgili olan hastalıklarını ve erkeklerde üreme organlarının yapısını inceleyen ve tedavi eden cerrahi dalıdır. Üroloji diğer ismi bevliye ile de tabir edilmektedir. Bu branşta görev yapmakta olan hekimlere ise ürolog ismi verilir.

sistit için hangi doktor bakar

Sistit İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Sistit, Türkçe tabiriyle mesanede yani idrar kesesinde meydana gelen iltihaplanmaya verilen isimdir. Bakteriyel bir enfeksiyon meydana geldiğinden dolayı idrar yolu enfeksiyonu olarak da adlandırılabilir. İdrara sık bir şekilde gitme hissi, idrar çıkışında zorlanma ya da damla damla gelmesi gibi durumlar ve yanma hissi sıkça..

Kısırlık (infertilite) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bilimsel ismi infertilite olan hastalık kısırlık olarak tabir edilmektedir. Erkek ve kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Düzenli olarak ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olamamaya denilir. 4 kadından biri bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Kadınların doğurganlık yönünden en verimli oldukları zaman 25 yaş civarıdır.

Böbrek Taşına Hangi Doktor Bölüm Bakar?

Böbrek taşı geçmişten günümüze bir çok insanda bulunan sancılı bir rahatsızlıktır. Bu hastalık sizde olmasa bile çevrenizde ki insanların taş düşürdükleri sırada ne kadar sıkıntı yaşadıklarına şahit olmuşsunuzdur. Hiçbir bilgisi olmayan insanlar ise taş kelimesini duyduklarında böbreklerde yabancı bir cisim oluştuğunu sanmaktadır.