Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?


Beyin ve sinir cerrahisi, nörocerrahi ya da nöroşirürji merkezi ve periferik sinir sistemi bozukluklarına karşı mekanik yollarla müdahake ederek tedavi uygulayan bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Bu branşta uzmanlığı olan doktorlara nörocerrah veya nöroşirürjiyen ismi verilmektedir. Bu uzmanlık eğitimlerinin sonrasında daha üst ihtisas dalları olarak spinal, fonksiyonel tümör, vasküler, pediatrik nöroşirürji gibi dallar da bulunur.

Branş eğitiminin ve uygulamasının oldukça zor olmasından dolayı nörocerrah sayısı fazla değildir. Tıpta en fazla dikkat ve tectübe gerektiren dallardan biri olan beyin ve sinir cerrahi branşı doktorunun ameliyatları çoğunlukla ortalama 5-14 saat aralığında sürer. Dolayısıyla bir çok ülkede en fazla para kazanan hekimler beyin ve sinir cerrahi uzmanlarıdır.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanlarının İlgilendiği Hastalıklar ve Sorunlar
– Beyin tümörleri
– Beyin kanamaları
– Boyun damarlarında daralmalar
– Doğuştan kafatası şekli bozuklukları
– Doğuştan beyin boşluklarında ki sıvı miktarının artışı
– Bel fıtığı
– Boyun fıtığı
– Bel kayması
– Kafa ve omurilik yaralanmaları
– Kol ve bacak sinirlerinin sıkışması, travma ve kesikleri
– Beyin damarlarının tıkanıklıkları
– Ağır epilepsi, parkinson gibi hastalıkların cerrahi tedavisi

4 thoughts on “Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

 1. Nuray kavraz

  Merhabalar.6 yaş çocuğumda beyin kisti var dedi doktorumuz ve beyin cerrahiye yönlendirdi.118 den randevu almaya çalştğmda 6 yaş oldğu için cerrahın muayene etmeyebilceğini söyledi ilgili.bu ne demek oluyor anlayamadım.bu kiste bakacak olan ilgili poliklinik beyin cerrahi ise yaş aralığı mı var?varsa ne yapmamız gerekyr?

  Reply
  1. Yönetici Post author

   182’den alın randevunuzu. 118 nedir. Çocuk cerrahisi muayene ve tedavi eder.

   Reply
 2. Serap türekara

  Merhaba benim sinirsel rahatsızlığım var.takıntı ve öfke nöbetlerimden psikiyatrik tedavilerden kurtulamadı. 6 yıldır gitmediği psikiyatri doktoru ve kullanmadım ilaç kalmadı ama fayda etmiyor yardımcı olabilimisiniz selamlar.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir