Basur (Hemoroid)

Makat hastalıkları içerisinde en sık rastlanılan rahatsızlık basur’dur. Tıbbi ismi hemoroid olan bu rahatsızlık halk arasında basur ya da hemoroit olarak tabir edilir.Bir çok kişi mayasıl demektedir fakat mayasıl kaşıntı yapan tıbbi ismi anal dermatit olan farklı bir hastalıktır.

Basur (hemoroid) neden olur?
Sadece insanlarda görülen bir rahatsızlıktır, anüsün 2-3 cm içerisinde mevcut olan toplardamarların genişlemesi ve bu damarların çevresini sarmakta olan bağ dokularının gevşeklik göstermesiyle ortaya çıkmaktadır.

Genişleyen damarlar hacim olarakta büyümeye sebep olduğundan dolayı anüsten dışarı çıkabilmektedir. Dışarı çıkan bu damarlar “basur memesi” olarak isimlendirilir.

basur-icin-hangi-doktora-gidilir

Basur (Hemoroid) Hastalığına Hangi Doktor Bakar
Bu rahatsızlık için genel cerrahi bölümüne gidilmesi gerekmektedir.Eğer bulunduğunuz bölgede proktoloji yani makat hastalıkları alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanı mevcut ise, bu daha doğru bir seçim olacaktır.

Basur çeşitleri nelerdir
Hemoroid 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar iç hemoroid ve dış hemoroid olarak isimlendirilir. İç hemoroid ise kendi içerisinde 4 dereceye ayrılmaktadır. Bunlar 1. 2. 3 ve 4. derece olarak isimlendirilmektedir.

Basur neden ve nasıl oluşur ?
Rahatsızlığın oluşumunda bir çok faktör olsada, en etken 3 sebebi bulunmaktadır.

Kabızlık en başta gelen ve en önemli nedendir.

Kabızlıkla birlikte gelen ıkınma ve tuvalette aşırı zaman geçirme diğer iki sebebidir. İnsanlar kabız olduklarında tuvalette çok aşırı vakit geçirme ihtiyacı duydukları gibi bu sırada da dışkılama için ıkınma ihtiyacı duyarlar.

Bunun sonucunda anüste bulunan toplardamarlar genişleme ve bu damarları saran bağ dokularında gevşeme oluşmaktadır, bununla birliktede meme meydana gelmektedir.

Memenin boyutu kişinin rahatsızlık derecesine göre değişir. Bazı insanda mercimek tanesi kadar olabilirken bazılarında çok daha büyük bir hal alabilir.

Bunlara istinaden basuru olan veya olmayan herkes kabızlığa dikkat etmeli, tuvalette fazla zaman geçirmemeli ve ıkınmamalıdır.

Ağrı yapar mı ?
Basur kolay kolay ağrı yapacak bir rahatsızlık değildir. Ancak iç basur 3 ve 4. evreye geldiyse ağrı yapabilmektedir. Çünkü bu dereceye gelen memeler dışarı çıkış gösterdiğinden makat kasları arasında sıkışarak ağrı yapabilmektedir.

3. derece olan basur vakıasında meme parmak yardımıyla içeri sokulabilir. Tuvalet ihtiyacı bitirildikten sonra meme içeri ittirilmelidir. 4. derecede ise artık meme dışarıda durmaktadır. Tedavi olunması gerekmektedir.

Basur hastaları ne yemeli, nasıl beslenmeli ?
Basur hastalığında az önce de dediğimiz gibi en büyük düşman kabızlıktır. Dolayısıyla öncelikli olarak kabızlığa çare bulunması gerekmektedir.

Bunun için bol bol meyve ,sebze, kuru incir ve kayısı ile kepekli ekmek tüketmekte fayda vardır.

Kepek ekmeğiyle verim alınamadığı taktirde kepeğin kendisi saf olarak çorba, süt, yoğurt gibi gıdaların içerisine bir bardak konarak tüketilebilir.

Kepek kabızlığın yok edilmesinde en etken gıdalardan biridir. Düzenli bir şekilde bu gıdalar tüketildiğinde basur hastasının veya adayının bağırsakları eğitildiğinden dolayı kabızlık yok edilebilmektedir.

Basur Evde Nasıl Geçer?
Bu sorunun cevabı maalesef kesin ve net olarak “geçmez” olur. Burada verilecek en güzel örnek diş çürümesidir.

Nasıl ki çürük bir diş ilaç ya da benzeri faktörlerle iyileştirilemiyor, mecburen çektirilmek durumunda kalınıyorsa, basur da ilaç ya da kremle geçmemektedir.

Evde uygulanabilecek yöntemlerle yalnızca yakınmalar azaltılabilir. Ağrı ya da benzeri şikayetler mevcut ise sıcak su oturma banyosu yapılarak ağrılar azaltılabilmektedir.

Basur tedavisi
Basur tedavisi mümkün olan bir problemdir. Fakat tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhisi ve tanısı sonucunda tedavi olunması kişi tarafından daha avantajlıdır.

Fakat makat hastalıkları söz konusu olunca insanlar utandıklarından dolayı muayene olmaya kolay kolay yanaşmazlar. İlk olarak çevrelerinden veya internet ortamından duydukları yöntemlerle yok etmeye çalışırlar.

Fakat maalesef bu tarz yöntemlerle hem iyileşemez hem de vakit kaybederek daha fazla ilerlemesine neden olurlar.

Tedavi yöntemleri çoktur, bunlar ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerdir. Teknolojinin sağlık alanında da ilerleme göstermesi ile bir çok ameliyatsız tedavi yöntemi kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yöntemler sayesinde tedavi edilen kişi narkoz, kesi, bıçak ya da benzeri sıkıntılı işlemlere maruz kalmadan 15 dakika kadar kısa bir sürede tedavi olarak günlük hayatına devam edebilmektedir.

Bunun yanı sıra ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatsız tedavi yöntemlerinde istirahatte gerekmez. Dolayısıyla çok avantaj sağlamaktadır.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı
Makat hastalıkları konusunda kadınların en çok tedirgin olduğu konulardan biri de erkek doktora muayene ve tedavi olmaktır. Bu konuda rahatsızlık hisseden bayan hastalar İstanbul’da Op.Dr. Seher ŞİRİN , İzmir’de Op.Dr. Demet Ağras’a başvurabilirler.Hekimlerin iletişim numaraları şu şekildedir,

Op. Dr. Seher ŞİRİN / İstanbul
Bakırköy / İstanbul : Zeytinlik mah. Yakut sok. No: 24 Kat:3 – 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65 – 0542 621 08 88

Op. Dr. Demet AĞRAS / İzmir
Konak / İzmir : Atatürk Caddesi No: 174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) – 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06 – 0542 295 52 54

Bir önceki yazımız olan Kısırlık (infertilite) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,59.Bu yazı işinize ne kadar yaradı?)
Loading...
 1. Merhaba,kaşıntı meme çıkması ağrı hepsi var.10 gündür çok arttı.krem ve fitil koymama rağmen geçmedi.mersin de bayan doktor.teşekkürler.

 2. kanama ya da şişlik yok ama ağrı ve kabızlık var basur olmak ihtimali var mı

  1. Basur, anal fissür, anal hematom gibi makat hastalıklarının neredeyse hepsi kabızlıktan dolayı ortaya çıkmaktadır. Kabızlığa çözüm bulmalı ve dışkılama esnasında ıkınmadan kaçınmalısınız.

 3. Merhaba. Ben buradaki yazıları okudum ve benim basurum 4. Evrede daha önce bi kaç meme vardı ve diskilanmadan sonra içine girerdi yanlız bir kaç haftadır baya bi kanamam ve dışında bi et parçası var içine girmiyor üstüne oturamıyorum ayaktayken ağrıyor ağrılarından gece uykudan uyanıyorum elimi atamıyorum benim ne yapmam gerek çekindiğim için bir doktora gidemedim. Gitsem ameliyatlık boyuta gelmismidir acaba?

 4. merhaba. bende ve 9 yaşında ki kızımda aynı rahatsızlık var rahatsızlıgımız kaşntılı karıncanmalı ayak altlarım çok şiddetli yanma yapıyor sanki bir yerden birşeyin bulaştıgını düşünüyorum bunun için hangi branşa başvurmalıyım cevabınızı bekliyorum teşşekürler

 5. Merhaba doktor, gaz çıkartamamanın basurla bi ilgisi varmidır.

 6. mrh hocam bende basur var ve dün özel hastaneye gittim 6 milyar masraf cıktı amaliyat için aynı tedavi devlet hastanelerinde de varmı ne yapmalıyım

 7. kolay gelsin benim esimde hemorait var saniim 4 . evre gun asiri giriyor tuvalete ciktiktan sonra cok cani yaniyor sicak su torbasina oturuyor saatlerce ne yapmali amaliyat gerekirmi yoksa ilac tedavisimi

  1. Tamamen geçmesi için tedavi olmalı. Tedaviden sonra tekrarlamaması için kabızlık sorununa dikkat etmeli ve ıkınmamalı. Ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırabilirsiniz.

 8. Merhaba doktor bey benim eşim asker uzun zamandır hemoroidi var ve baya büyümüş vaziyette askerde çok zorluk çekiyor oradaki doktorlar krem vermiş fakat bi işe yaramıyor artık, ameliyattan korkuyor dha doğrusu omuriliğe iğne vurulduğunu duymuş gözünü korkutmuş iğnesiz bayıltarak ameliyat etmenin bir yolu yok mu?

  1. Merhaba. Ameliyatsız yöntemlerle hemoroid tedavisi mümkün. Yalnızca lokal anestezi ile 5-10 dakika kadar kısa bir sürede uygulanmaktadır bu yöntemler. Tedavi bitiminde de herhangi bir istirahat vs gerektirmez. https://www.hangidoktorbakar.com/op-dr-seher-sirin İstanbul’da bu tedavileri sağlamaktadır örneğin. İrtibat kurabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

   1. mrh hocam bende basur var ve dün özel hastaneye gittim 6 milyar masraf cıktı amaliyat için aynı tedavi devlet hastanelerinde de varmı ne yapmalıyım

 9. Son 1 haftadır makatimda acı ve kaşıntı var basurdaki gibi meme ucu yok fakat sertlik var tuvalete rahat çıkamıyorum oturunca dahada siddetleniyor onun icin ne yapmam gerekir kaşıntı kremi surdum fayda etmedi yardim ederseniz sevinirim

  1. Basur 4 evreden oluşan bir rahatsızlıktır. 1. evrede olduğunda herhangi bir meme hissetmezsiniz fakat basur olabilir. Yine de emin olmak için bir genel cerrahi uzmanına başvurun. Kabız kalmayın, ıkınmayın, acı tüketmeyin, bol sıvı için. Kaşıntıyı geçici olarak geçirmek için pruzon kullanabilirsiniz. Fakat tedavi nitelikli değil yıkayana kadar kaşıntıyı kesmektedir. Dediğim gibi bir doktora görünün.

 10. Hocam ara ara ağrılarım oluyor ama
  Kanama ve şişkinlik yok tuvaletimde gelmiyor Kabızlık mıdır basur mudur Ne yapmamı önerirsiniz
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Kabızlık varsa çözüm bulmalısınız. Dışkılama esnasında kesinlikle ıkınmayın. Bol sıvı tüketin, acıdan uzak durun. Ağrı söz konusu ise genel cerrahi uzmanına başvurun.

 11. selam afedersiniz hayalarımda sıkışma var rahatsız ediyor acaba basur başlangıcımı yumurtalarda sorunmu var hangi dr ra gitmeliyim ilk tanı için saygılar.

 12. Selamin aleykum Doktor bey ben turkmenistandan yaziyorum
  Ben basur tedavisinde hangi tedavinin avantajinin ve iylesme suresinin iyi oldugunu ogrenmek istiyorum lazer en iyisimidir

  1. Merhaba. Basur tedavisinde günümüzde kullanılan çeşitli yöntemler söz konusudur. Öncelikle muayene olup kaçıncı evrede olduğu tespit edilmelidir. Her yöntem her evreye uygulanamaz.

 13. Merhabalar ben 2yil önce doğum yaptım ve doğumdan sonra hemoroid oldu çok kez hastaneye gittim verdikleri bütün ilaçları kullandım fakat geçmedi ve artık çok sancısı var ne yapmalıyım

 14. Benim basurum acı yiyince ortaya çıkıyor ve makatm kopmle kaplıyor doktor ne der ameliyat gerekir mi?

  1. Merhaba. Basur acıdan ziyade kabızlık ve ıkınma doğrultusunda varlığını gösterir. Kabızlığa dikkat eder dışkılarken ıkınmazsanız etkisi biraz azalabilir fakat tamamen geçmez. Ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz. Fakat tedavi sonrasında kabızlığa ve ıkınmadan dışkılamaya yine de dikkat etmeniz gerekir.

 15. bu arada hocam cok kotu kasıntısı da var

 16. iyi gunler hocam 1-5 yasında kızım var 7 aylıkken kabız olmaya basladı
  ciddi bir şekilde gecmeyen pisigi var makatında kücük bir kesik var basura benziyor ne yapabilirim bebek oldugu icin hangi bolume göturmeliyim
  soguk suya oturtmak iyi geliyormu

  1. Merhaba. Küçük kesiği var acı ve ağrı hissediyorsa muhtemelen makat çatlağı olabilir. Yetişkinlerde genel cerrahi uzmanı ilgileniyor fakat çocuk olduğu için çocuk cerrahisine götürmelisiniz. Eğer makat çatlağı ise soğuk su değil içine oturabilecek kıvamda ki sıcak su iyi gelir.

 17. merhabalar makat bölgemde kaşıntı ve tuvalet esnasında ve sonrası ağrı oluyor oturmakta zorlanıyorum

 18. Bende iki yıldan beri hemorait var çok küçük eskiden kaşınıyordu bu rahatsız ediyordu ama artık o kısım tuvaletten sonra yanıyor ağrısından uyuyamıyorum birçok ilaç kullandım işe yaramadı ameliyat olmalımıyım dayanamıyorum ağrısana

 19. Merhabalar benim makat bolge de çok kötü kaşınti var 3 sene önce falan üç kere ara ara kanama oldu o bölgede ama kesildi bir daha olmadı şimdi kasintiya dayanmiyorum sizce basur mu hangi bölüme gitmeliyim

  1. Genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz. Mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübesi olan genel cerrahi uzmanı tercih edebilirsiniz. İstanbul, Ankara, Bursa veya İzmir’de İkamet ediyorsanız IDEA Klinikleri araştırabilirsiniz.

 20. makatımda kaşıntı ve ağrı var tuvalete rahat çıkıyorum kabızlık yinede hemoroid olabilir mi

  1. Genel cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz Aylin hanım.

 21. Bu konuda Afyon da tavsiye edebileceğiniz bir bayan doktor var mı acaba?

  1. Maalesef yok. İzmir’de Op. Dr. Demet AĞRAS var tavsiye edebileceğimiz.

 22. Merhaba ben 16 yaşındayım hangi bölüme gitmem gerekiyor? Ben utanıyorum gitmeye nasıl muayene edildiğini merak ediyorum

  1. Fatma hanım merhaba. Genel cerrahi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. İstanbul’da yaşıyorsanız Seher hanımı tercih edebilirsiniz. https://www.hangidoktorbakar.com/op-dr-seher-sirin

 23. ben 18 yaşındayım hemorid var hangi bölüme cıkmalıyım

  1. Merhaba atsız, genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz. Eğer mümkünse proktoloji yani makat hastalıkları konusunda tecrübesi olan bir genel cerraha görünmeniz daha avantajlı olacaktır.

 24. Çok teşekkurler

 25. Merhabalar oglum 8yaşında ve poposunda et parçası gördüm kabızdı çocuk olduĝu için drlar bakmadı hangi dr göturmem gerek

  1. Merhaba, çocuk genel cerrahisine götürmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi Bölüm / Doktor Bakar © 2017