Baş Dönmesine Hangi Doktor Bakar?

      Baş Dönmesine Hangi Doktor Bakar? için 15 yorum

Baş Dönmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli

Baş dönmesi bir hastalık olmamakla beraber bir hastalığın habercisi ve belirtisi olabilir. Dolayısıyla bu problem için bir Dahiliye (iç hastalıkları) bölümüne muayene olmanız gerekmektedir.

Baş dönmesi toplumda herkesin bazı zamanlarda başına gelen durumlardan biridir. Bazen hızlı hareket etmek, oturulan yerden birden kalkmak bu şikayetlere sebep olduğu gibi farklı sebeplerden dolayıda kaynaklanabilmektedir. Aslında başım dönüyor dediğinizde, çevredekiler çok büyük tepki vermezler. genelde tansiyona, açlığa veya üzüntü gibi farklı sebeplere yorulabilmektedir.

Baş Dönmesi Sebepleri

Etrafta bulunan herşeyin dönmesi veya yukarı doğru kayıyormuş hissine tıpta “vertigo”, sarhoşluk, sersemleme gibi olan baş dönmesi hissine ise “dizziness” ismi verilmektedir.

Çeşiti, tipi ya da türü ne olursa olsun baş dönmesi bir hastalık olarak görülmez ve değildir. Fakat çok sık oluyorsa bir hastalığın belirtisi denilebilir. Sık sık yaşanıyorsa hangi sıklıklarda ve neden dolayı olduğunu takip etmekte yarar vardır. Bu takip edilen unsurlar hekime belirtildiğinde muayene ve tanı daha kolay hal alacaktır.

İç Kulak Sorunları

İç kulak her ne kadar sadece duyma yeteneğini sağlıyor gibi bilinsede farklı yönleride vardır. iç kulak insanın dengesini, vücudun yönünü ve pozisyonunu belirleyecek yeteneğe sahiptir. Beyne sinyal gönderme görevini yerine getiren iç kulakta herhangi bir problem olduğunda baş dönmesine sebebiyet verebilir.

Travmalar

İnsan vücudunda oluşan sorun, hastalıklar ve bunların dışında kaza veya düşme sonucu meydana gelen kafa travmaları baş dönmelerine neden olabilmektedir. Başa bir darbe alındığı taktirde veya çarpma, düşme ya da benzer bir kaza geçirildiğinde kafatasında meydana gelen kırıklar iç kulağa zarar verdiğinden dolayı baş dönmeleri oluşabilir.

Bening Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

BPPV, başı öne , yana veya yukarı doğru oynatma gibi hareketlerle birlikte yaşanan ani ve bir kaç saniye kadar sürebilen baş dönmeleridir. Baş dönmelerinin oluşmasında ki en sık karşılaşılan sebeptir. Bir çok hasta yatakta istirahat ettikleri sırada bir başka tarafa dönerken veya yukarı bakmak için başlarını hareket ettiklerinde BPPV’nin tetiklediğini belirtebilmektedir. Bu durum iç kulaktaki bir karışıklıktan dolayı oluşmaktadır. Bu gibi durumlar iç kulakta karışıklıklar oluşmasına neden olur. Dengemizi sağlamaya yardımcı kristaller de kopma olması, az önce bahsettiğimiz beyine giden sinyallerde bir karışmaya sebebiyet verir ve kişide baş dönmesi olarak algılanır. Bu gibi durumlarda baş dönmesiyle beraber mide bulantısı ve istifrada (kusma) görülebilmektedir.

Migren

Başın bir kısmında zonklama olarak tabir edilen ve kuvvetli bir ağrıya sebebiyet veren migren, kişilerin yaşam kalitelerini düşürecek şekilde zorlu baş ağrıları oluşturmaktadır. Migren esnasında çok şiddetli baş ağrıları dışında, aydınlığa ve ışığa karşı hassasiyet oluşmasının yanı sıra kusma, baş dönmesi gibi şikayetlerde meydana gelebilmektedir. Vertigonun oluşturmakta olduğu yaygın nedenlerden birininde migren olduğu düşünülmektedir.

İlaçlar

Herhangi bir sebep ve neden dolayı kullanmakta olduğunuz ilaçlar baş dönmesi sebebi olabilir. Farklı hastalıklarınız için düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa ve bu ilaçların baş dönmesi yaptığını farkettiyseniz doktorunuzla görüşerek bu şikayeti belirtebilir size farklı bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz.

15 thoughts on “Baş Dönmesine Hangi Doktor Bakar?

 1. ibrahim

  Merhaba hocam sabah uyandığımda baş dönmesi ve gözlerde bulaniklik ve bacaklarımda vücudumda soğuk terler oluştu yurecek halde değildim yardım alaraktan ambulansa götürüldüm çalıştığım iş yeri revirinde serum verdiler ve ilaç yazdılar ve sıklıkla bu bas dönmesini yaşıyorum bunun için hangi hekime baş vurmak gerekiyor.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   İç hastalıkları / Dahiliye bölümüne başvurun. Yapacakları tetkikler doğrusunda ihtiyaç duyduğu taktirde sizi yönlendirecektir.

   Reply
 2. Şimal su

  Hocam bir yaşında bebeğimiz var sürekli düşüyor ayakta duramıyorum neden olur sizce ve nereye gidelim

  Reply
 3. Zümrüt

  Merhaba hocam sürekli olmasa da başım dönüyor o anda kafamdan aşağıya kaynar su dökülüyormuş gibi oluyor kulaklarımın arkası ateş gibi oluyor sebebi nedir acaba hangi bölümden randevu almalıyım

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba öncelikle dahiliye uzmanına görünün. Gerektiği taktirde sizi yönlendirecektir.

   Reply
 4. ibrahim yürekli

  merhaba.bende sürekli bir dengesizlik problemi var.bu yüzden işimden oldum.şu an sigortasızım.sizden randevu almak istiyorum.randevu ücretinizi öğrenebilirmiyim

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba sitemiz herhangi bir hastane veya doktor platformu değildir. Hastalıklar ve hangi bölüme gidileceği hakkında sağlık bilgileri vermektedir.

   Reply
 5. Hatice

  Merhaba ben 3 yıldan beri kansızlıktan dolayı baş dönmesi yaşıyorum. Zaman zamn kan ilacı da kullandım. Ama son zamanlarda başım dönüyor daha sonra boynuma bir ağrı giriyor ve bilincim kapanıyor. Anlarda yere düşüyorum ama bilincim tamamen kapalı oluyor, vücudum uyuşuyor. Bazı zamanlarda da vücudumda bir titreme oluyor yere düşmüyorum ama dengemi de sağlayamıyorum. Sebebi ne olabilir. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  Reply
 6. hyrisha

  Selam hocam uc gundur bas donemsi yasiyorum.ayni anda mide bulantisi titreme de vardi.orl ya gittim ic kulak dediler.klaritromisin ve vitamin verdiler.simdi basim cok donmuyo ama kafamda sanki bi bulaniklik var.sebebi ne olabilir.yardimci olursaniz sevinirim.zor durumdayim.tskler

  Reply
 7. bensu

  Ben 16 yaşındayım ve her oturduğum yerden yavaş kalksam bile bir yere yaslanıp sonra doğrulduğumda bile ayağa kalktığım her şekilde bile başım dönüyor bazı dönüşler çok şiddetli oluyor bazıları hafif orta gibi sorun ettiğim şey şu ki yaşı çok yüksek insanlarda bu olmuyorken neden bende oluyor ? Doktora gitmeye gerek var mıdır acaba yani ciddi bir şey midir

  Reply
 8. Sezer

  Hocam kolay gelsin. Bende ayda bir falan sanki sarhoşluk gibi baş dönmesi oluyor bu son oluş iyice şiddetliydi uyanmamşa başladı

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir