Bacak Ağrısı

Bacakların yapısı diğer bölgelere göre daha fazla karışık olduğundan, sebebi bilinemeyen tarzda bir çok ağrı meydana gelebilmektedir.

Bacaklarımızın zorlanması, kırıklar, kemik ya da yumuşak doku zedelenmesi, çeşitli nedenlerden dolayı ayak ya da dize fazla yük binmesi bacak ağrılarına yol açabilen faktörlerdir.

Bunların dışında eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerden dolayı da bacak ağrıları görülebilir. Bazı bacak ağrıları gelip geçici olabildiği gibi, bazıları kronik yani süreklilik taşıyan ağrılar olabilmektedir.

bacak-agrisina-hangi-doktor-bakar

Bacak Ağrılarına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?
Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır. Fakat ağrıların sebebi varis ise kalp damar cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Bacak Ağrısının Sebepleri
Kırıklar : Bacakta meydana gelen herhangi bir kırık, beyine ağrı için sinyaller gönderir. Bazı kırıklar ise kasılmalara sebep olur. Kasılmalar meydana geldiğinde ağrılar artış gösterebilmektedir.

Koşucu bacağı; tıpta medial tibial stres sendromu olarak tabir edilen, koşucu bacağı sendromu kaval kemiğinin etrafında ağrıların meydana gelmesinde tol oynayabilir.

Bu ağrılar, ayak ve parmakları aşağı doğru büktüğümüzde artış gösterir. Koşu tekniği, bacakların çok zorlanması, uygunsuz ve kötü ayakkabıların tercih edilmesi ve sert zemin sebebiyle kaval kemiğine çok fazla yük binmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu bölgede ağrı dışında şişliklerde oluşabilir.

Zorlama ve Burkulma ; Tendon, yumuşak doku ve kasları etkileyen diğer zorlamalar akut (geçici) ağrılara, halsizlik ve spazmlarına sebep olabilir.

Burkulmalar ise yanlış adım atma sonucunda meydana gelir. bu durumlarda ayakta ya da bilekte morarmalar meydana geldiği gibi hareket halinde ağrılar artış gösterebilir.

Kompartman Sendromu ; Bacaklarda uzun süre hareketsizlik söz konusu olduğunda bacaklarda kompartman sendromu meydana gelebilir. Kompartman sendromu sinirleri, kan damalarını ve tendonları olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu durumda karıncalanma, uyuşma ve şiddetli ağrılar söz konusu olabilmektedir. Sinirler uzun süre basınca maruz kaldığı taktirde felç, kontraktür ve ölüm gibi olumsuzluklar oluşturabilir.

İç Kanama ; Bacakta herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen travmalar iç kanamaya yol açabilmektedir. Meydana gelen bu kanama sinir uçlarına ve kemiklere baskı yapabildiğinden çeşitli ağrılar meydana gelebilir.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri
Periferik Arter Hastalığı
Derin Damar Trombozu
Siyatik
Diyabet
Alkol
Kanser
Zona
Artrit
Miyalji
Kramplar
Varis

Bir önceki yazımız olan Kabızlık (Konstipasyon) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,15.Bu yazı işinize ne kadar yaradı?)
Loading...
 1. Bacaklarım çok ağıriyor en çok eklemlerim yumuşak doku olan al kısmı çok ağıriyor variz var ama çok ilaç kullandım amaliyat oldum geçmiyor doktorlarımız da acil tedavi bekliyorum yalvaririm sizlere çalışmak zorundayım çocuklarım için

  1. Akşamları bacaklarınızı yukarıda duracak şekilde bir minderin ya da yastığın üzerine koyarak istirahat edin. Günlük en az 30 dakikalık yürüyüşler yapın. Sauna, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durun güneşe maruz kalmayın. İş icabı sürekli ayakta duruyor ya da oturuyorsanız ayaklarınızı hareket ettirin belli aralıklarla yürüyün. Varis şikayetleriniz böylece biraz azalır.

 2. Hali sahaya gittim dizim 1 haftadir devam ediyor agrisi kas gevsetici kulandim ama yine devam ediyor kas gevsetici

  1. Can İslam merhaba, Ortopedi ve travmatoloji bölümüne görünebilirsiniz.

 3. hocam mrblar !benim bacaklarımda gece yatarken ve bazı günler ateş gibi oluyor yanmaya başlıyor sebebi nedir hangi doktora gitmeliyim yardımcı olursanız sevinirim bu agrılar beni şüpheden şüpheye sokuyor

  1. Bayram ali merhaba. Çeşitli nedenlerle olabilir. İsterseniz öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurun sizi ilgili branşa sevkedecektir.

 4. Bacaklarımda çekilme ve ağrı oluşuyor sağ bacağım ve ayağımda şişme sağ tabanımda ağrı ve şişme oluşuyor yürümekte ve oturmakta zorlanıyorum bazen çok şiddetli oluyor bazen morarmalar oluşuyor kaşıntı yanma ve ağrı sonrası

  1. Varis olabilir gibi, isterseniz doppler ultrason çekilerek bir kalp damar cerrahisi uzmanına görünün.

 5. Habibe Benin dizimde asiri yanma var nereye gidecegimi bilemiyorum teskurler

  1. Ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.

 6. Merhaba belden bacağa vuran ve yürürken kasılma yapan ağrılarım var hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  1. Merhaba ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurun öncelikle. Farklı bir branşı ilgilendiriyorsa doktorunuz sizi yönlendirecektir.

 7. Hocam merhaba annem 62 yaşında 6 aydır ayaklarındA gezen bir ağrı var crp si yüksek çıktı antibiyotik kullandı crp 12 ye düştü ama ağrı devam ediyo antibiyotik kas gevşetici buz masajları yaptı ama ağrı hala var.Ortapedi doktoruna,dahiliye doktoruna gittik ama çözüm bulamadık.Acaba immunolojiye mi gitsek.Bu arada annemin varisleri var venöz yetmezliği için ilaç kullanıyor.Teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Orhan COŞKUN

   Nurkar merhaba. Varis gezen ağrı yapmaz, akşama doğru artış gösteren yorgunluk şeklinde künt ağrıya sebep olur. Doppler ultrasonografi varsa yollayabilirsiniz. Eğer yoksa heriki alt extremite venöz doppler ultrasonografi çektirerek yollayabilirsiniz.

   Op. Dr. Orhan COŞKUN
   Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı

 8. Merhaba benim doğumdan sonra bacaklarım çok ağırmaya başladı geceleri yatarken daha çok ağrıyor uyutmuyor. Kalçalarım dada varizler var varizlerden mi bacaklarım ağrıyordur hangi bölüme gitmeliyim

  1. Buse hanım merhaba, varisler için kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Bacaklarınızda ki ağrılarda muhtemelen varis kaynaklı olsa gerek. Bacaklarınızın altına yastık, minder tarzı araçlar koyarak uzanıp istirahat ederseniz şikayetleriniz azalacaktır.

 9. Hocan benim sag ayakta sadece agri var aksam eve geldiyimde agriyor ayak eklem yeri ve diz kapak cok sizliyor agriyor sizce neden kaynaklaniyor

  1. Ezbere birşey söylemek mümkün değil. Bacakta meydana gelen bir çok ağrı çeşitli sebepten dolayı olabilir. Uzun süredir mrvcut ise bir doktora başvurmalısınız.

 10. Benim sol kasığımda elektrik çarpması gibi bir sancı bacağımı kasıyordu.Bende ortapedi ye çıktım,genel cerrah,beyin cerrahi ye çıktım.Hiç birşey bulanamadı.Şu anda sürekli bir ağrı kasık,basen,kalça tamanen ağrıyor.Uyusamda geçmiyor.Dinlensem de.Hangi bölüme çıkacağımı bilemiyorum.Yardımcı olabilir misiniz?Birde benim sol böbreğin kanalları değişmişti 10 yıl önce.Bununla da bi alakası olabilir mi?

  1. Travmatoloji ve ortopedi bölümlerine başvurabilirsiniz. Onlarla ilgili bir durum değilse ilgili branşa sevk edeceklerdir.

 11. Mrb hocam benim sol bacağımda on gündür şiddetli ağrı var.ağrı diz kapağımın arkasındadamarkarın olduğu yerde çok oluyor.ve yukarı belimin sol tarafına sancı olarak atıyor bacaklarımı kastığımda kemiğin ağrıdığını hissediyorum.yıllardır bacak ağrısı çekiyordum fakat bu daha şiddetli

 12. Merhaba hocam benim sol bacağımda ağrı var belimden başlıyo parmak uçlarıma kadar karıncalanma ve yanmada oluyor hangi branşa randövü almam gerekiyor

 13. Halı saha maçında bacağıma bi anda ağrı girmesi sonucu devam edemedim ve üzerinden yaklaşık 20 gün gibi bir süre geçmesine rağmen bacağımda hala ağrı var ve tam olarak üstüne basamıyorum neyden kaynaklanan bir ağrı olabilir ?

 14. hocam baldirimda kizariklik ve sertlesme var gece yatinca sabaha dogru rahatliyo nedeni ne olabilr

 15. Merabalar hocam yaklaşık 2 aydir ayak baldirlarimda sertleşme ağrı yapiyo yolda yürürken bile canimin yanmasindan iki dizimin üstüne yere yigiliyorum adam atilamaz hale geliyorum damarlarin birbirinden yirtildigini hissediyorum

  1. Baldırlarda sertleşme ve ağrı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Ortopedi ya da fizik tedavi bölümlerine başvurabilirsiniz.

 16. Merhaba, sag bacagimda ve sag kalcamda agri var. Çok siddetli degil ama ozellikle cok yurudugum zaman artiyor ve yuruyus sonrasi merdiven cikmakta zorlaniyorum kalcadan dolayi. Gece uyurken de yuzustu yattigimda rahat edebiliyorum, nedeni ne olabilir ve hangi bolume gitmeliyim. Tesekkurler

  1. Betül hanım fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz.

   1. Merhaba hocam ayaklarımda sürekli şişkinlik var ayak altı hep çatlamış ne yapabilirim hocam tşkler

 17. Selam hocam. Ben dün merdivenlerden düştüm. Ve sağ kalçam ve sağ kolum üstüne düştüm fakat kalçam ve kolumda hiç bir ağrı yok. Fakat o andan sonra sol bacağımda çok ağrı var. Sizce neden olmuş olabilir.

 18. Selam hocam benım bacak aralarım çok agrıyor 2 kere bel fıtığı ameliyatı oldum gecmedı agrılarım ama şimdi apış aramdan başlıyor tabamıma kadar iniyor sadece iç kısımda hangı uzmana gıdeyım yaş65

  1. Toplar damar yetmezliği olabilir, kalp damar cerrahisi uzmanlarına başvurabilirsiniz. Idea Klinik’lerini araştırın, muayeneleri ücretsizdir.

 19. Hocam 3 yıldır gece gündüz sürekli bacaklarım ağrıyor özellikle yazları yanmalı agrilarim var son 1 yıl icinde cesitli bölümlere ve 14 doktora gittim hala bi sonuc alamadim benim için dogru olan bölüm hangisidir acaba

 20. Mrb hocam benim bacaklrimda sürekli kramplar oluyo ortopediye gittim bana fitiktan olabilir dedi genelde yürürken oluyo

 21. İyi günler hocam bacaklarimda ve özellikle baldirlarimda coksiddetli agrilarim var hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  1. İyi günler Sami bey, travmatoloji veya ortopedi bölümüne başvurmalısınız. Sorun onların branşı dışında olduğu taktirde sizi yönlendireceklerdir.

 22. Doktor bey benim yukardan ust bacagımın her ıkı taraftada kemıklerım agrıyo tam baglantı yerınde , yan tarafıma yattıgımda veya ayak ayak ustune artıgımda cok hıssedıyorum nasıl bır tedavı uygulanabılır? Isvıcreden selamlar

  1. Merhaba Neşe hanım. Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır.

 23. Merhaba hocam benim sorunum bacaklarım akşamları çok şiddetli ağırlıyor uyutmuyor yeri geliyor yanmalar oluyor. Daha önce hastaneye gittim ne varis var dediler nede romatizma. Akşam olunca ayaklarımın üstünden başlayıp baldırlarıma kadar ağrıyor ve dayanılmıyor sanki iğneleniyor, yanmakta oluyor bazende ayaklarımı bileklerimden kesilmiş geri dikilmiş gibi bileğimde şiddetli ağrı oluyor hangi bölümden randevu almalıyım yardımcı olurmusunuz.

  1. Kalp damar cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından birine görünebilirsiniz.

 24. Merhabalar benim kizim 6 yasinda ve sol dizinin alti cok agridigini soyluyo acaba sebebi nedir cok korkuyorum ne yapmaliyim

  1. Seda hanım, küçük çocuk olduğundan oyun esnasında vs. bir yere vurmuş, darbe almış olabilir ama bu sadece bir ihtimal. Korkmak ve internette çözüm aramak yerine, doktora başvurmalısınız.

 25. 3 yasından itibaren iki bacağımda da şiddetli ağrı var bir türlü geçmek bilmiyor bunun sebebi nedir ve nereye başvurmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim cok teşekkür ederim

  1. Merve hanım öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Bu branş dışında bir sorun var ise sizi sevk edeceklerdir muhtemelen.

 26. Aykalrimda karıncalanma ve ağrılar var topuğumda agri daha cok hissediyorum şive sebebi ne olabilir hangi bölüme gitmeliyim

  1. Selda hanım, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurun.

 27. Benim şikayetim ayak pazu dizden aşa ayak alt arka tarafı yatınca ağrıyor uyku uyuyamıyorum diklaron apranaks kuvvetli ağrı kesiciler in gram etkisi olmuyor ve sade akşamları yatınca ağrı var yataktan kalkıp tur atıyorum hangi branş a gitmem gerekiyor gündüzleri hiç bi ağrı yok sebebi ne olabilir bu tarz ağrının.

  1. Varis olabilir. Fakat öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer varis ise sizi kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

 28. Bay.Şenay Özsoy

  Sol diz üstü baldırımda Ağrı var gece düz yattığım zaman kalçadan ayak ucuna kadar Ağrı var geceleri yatamıyorum.Teşekür ederim

  1. Ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

 29. hocam bacak ağrılarım gece uyutmuyor gun icerisinde ise yorgun brde sıcak soba yanında ise agrım artıyor neden acaba

  1. Şikayetleriniz varis’e benziyor. Bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

 30. Bacak ağrıları damarlarda ağrı var bunun nedenlerini öğrenmek istiyorum kaç kere doktora gittim sinir damar doktoruna gittim ortopediye gittim beyin cerrahiye gittim bi sonuç alamadım yardımcı olsanız sevinirm

  1. Aziz bey yorgunluk, ağırlık hissi ve kramp gibi şikayetleriniz var ise varis olabilir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

  2. Hocam babanemde yanarak ağrı var bacaklarinda çok ciddetli sebebi nedir ve hangi doktora gitmeliyiz

   1. Bir çok sebebi olabilir. Öncelikle ortopedi bölümüne başvurun sizi yönlendireceklerdir.

  3. Annemin bacaklari sisiyo ve taş gibi sertlesiyo ,hangi bölüme bakılmasi gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi Bölüm / Doktor Bakar © 2017