Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

      Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? için 222 yorum

Bacak Ağrılarına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır. Fakat ağrıların sebebi varis ise kalp damar cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Bacakların yapısı diğer bölgelere göre daha fazla karışık olduğundan, sebebi bilinemeyen tarzda bir çok ağrı meydana gelebilmektedir.

Bacaklarımızın zorlanması, kırıklar, kemik ya da yumuşak doku zedelenmesi, çeşitli nedenlerden dolayı ayak ya da dize fazla yük binmesi bacak ağrılarına yol açabilen faktörlerdir.

Bunların dışında eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerden dolayı da bacak ağrıları görülebilir. Bazı bacak ağrıları gelip geçici olabildiği gibi, bazıları kronik yani süreklilik taşıyan ağrılar olabilmektedir.

Bacak Ağrısının Sebepleri
Kırıklar : Bacakta meydana gelen herhangi bir kırık, beyine ağrı için sinyaller gönderir. Bazı kırıklar ise kasılmalara sebep olur. Kasılmalar meydana geldiğinde ağrılar artış gösterebilmektedir.

Koşucu bacağı; tıpta medial tibial stres sendromu olarak tabir edilen, koşucu bacağı sendromu kaval kemiğinin etrafında ağrıların meydana gelmesinde tol oynayabilir.

Bu ağrılar, ayak ve parmakları aşağı doğru büktüğümüzde artış gösterir. Koşu tekniği, bacakların çok zorlanması, uygunsuz ve kötü ayakkabıların tercih edilmesi ve sert zemin sebebiyle kaval kemiğine çok fazla yük binmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu bölgede ağrı dışında şişliklerde oluşabilir.

Zorlama ve Burkulma ; Tendon, yumuşak doku ve kasları etkileyen diğer zorlamalar akut (geçici) ağrılara, halsizlik ve spazmlarına sebep olabilir.

Burkulmalar ise yanlış adım atma sonucunda meydana gelir. bu durumlarda ayakta ya da bilekte morarmalar meydana geldiği gibi hareket halinde ağrılar artış gösterebilir.

Kompartman Sendromu ; Bacaklarda uzun süre hareketsizlik söz konusu olduğunda bacaklarda kompartman sendromu meydana gelebilir. Kompartman sendromu sinirleri, kan damalarını ve tendonları olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu durumda karıncalanma, uyuşma ve şiddetli ağrılar söz konusu olabilmektedir. Sinirler uzun süre basınca maruz kaldığı taktirde felç, kontraktür ve ölüm gibi olumsuzluklar oluşturabilir.

İç Kanama ; Bacakta herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen travmalar iç kanamaya yol açabilmektedir. Meydana gelen bu kanama sinir uçlarına ve kemiklere baskı yapabildiğinden çeşitli ağrılar meydana gelebilir.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri
Periferik Arter Hastalığı
Derin Damar Trombozu
Siyatik
Diyabet
Alkol
Kanser
Zona
Artrit
Miyalji
Kramplar
Varis

222 thoughts on “Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

 1. Sami

  İyi günler hocam bacaklarimda ve özellikle baldirlarimda coksiddetli agrilarim var hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  Reply
  1. Yönetici Post author

   İyi günler Sami bey, travmatoloji veya ortopedi bölümüne başvurmalısınız. Sorun onların branşı dışında olduğu taktirde sizi yönlendireceklerdir.

   Reply
 2. Nese

  Doktor bey benim yukardan ust bacagımın her ıkı taraftada kemıklerım agrıyo tam baglantı yerınde , yan tarafıma yattıgımda veya ayak ayak ustune artıgımda cok hıssedıyorum nasıl bır tedavı uygulanabılır? Isvıcreden selamlar

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba Neşe hanım. Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır.

   Reply
 3. Fikret

  Merhaba hocam benim sorunum bacaklarım akşamları çok şiddetli ağırlıyor uyutmuyor yeri geliyor yanmalar oluyor. Daha önce hastaneye gittim ne varis var dediler nede romatizma. Akşam olunca ayaklarımın üstünden başlayıp baldırlarıma kadar ağrıyor ve dayanılmıyor sanki iğneleniyor, yanmakta oluyor bazende ayaklarımı bileklerimden kesilmiş geri dikilmiş gibi bileğimde şiddetli ağrı oluyor hangi bölümden randevu almalıyım yardımcı olurmusunuz.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Kalp damar cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından birine görünebilirsiniz.

   Reply
 4. Seda

  Merhabalar benim kizim 6 yasinda ve sol dizinin alti cok agridigini soyluyo acaba sebebi nedir cok korkuyorum ne yapmaliyim

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Seda hanım, küçük çocuk olduğundan oyun esnasında vs. bir yere vurmuş, darbe almış olabilir ama bu sadece bir ihtimal. Korkmak ve internette çözüm aramak yerine, doktora başvurmalısınız.

   Reply
 5. Merve

  3 yasından itibaren iki bacağımda da şiddetli ağrı var bir türlü geçmek bilmiyor bunun sebebi nedir ve nereye başvurmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim cok teşekkür ederim

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Merve hanım öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Bu branş dışında bir sorun var ise sizi sevk edeceklerdir muhtemelen.

   Reply
 6. Selda

  Aykalrimda karıncalanma ve ağrılar var topuğumda agri daha cok hissediyorum şive sebebi ne olabilir hangi bölüme gitmeliyim

  Reply
 7. Cemil

  Benim şikayetim ayak pazu dizden aşa ayak alt arka tarafı yatınca ağrıyor uyku uyuyamıyorum diklaron apranaks kuvvetli ağrı kesiciler in gram etkisi olmuyor ve sade akşamları yatınca ağrı var yataktan kalkıp tur atıyorum hangi branş a gitmem gerekiyor gündüzleri hiç bi ağrı yok sebebi ne olabilir bu tarz ağrının.

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Varis olabilir. Fakat öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer varis ise sizi kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

   Reply
 8. Bay.Şenay Özsoy

  Sol diz üstü baldırımda Ağrı var gece düz yattığım zaman kalçadan ayak ucuna kadar Ağrı var geceleri yatamıyorum.Teşekür ederim

  Reply
 9. ihsan cellat

  hocam bacak ağrılarım gece uyutmuyor gun icerisinde ise yorgun brde sıcak soba yanında ise agrım artıyor neden acaba

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Şikayetleriniz varis’e benziyor. Bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

   Reply
 10. Aziz Kahraman

  Bacak ağrıları damarlarda ağrı var bunun nedenlerini öğrenmek istiyorum kaç kere doktora gittim sinir damar doktoruna gittim ortopediye gittim beyin cerrahiye gittim bi sonuç alamadım yardımcı olsanız sevinirm

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Aziz bey yorgunluk, ağırlık hissi ve kramp gibi şikayetleriniz var ise varis olabilir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

   Reply
  2. Tugce

   Hocam babanemde yanarak ağrı var bacaklarinda çok ciddetli sebebi nedir ve hangi doktora gitmeliyiz

   Reply
   1. Yönetici Post author

    Bir çok sebebi olabilir. Öncelikle ortopedi bölümüne başvurun sizi yönlendireceklerdir.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir