Bacak Ağrısı

Bacakların yapısı diğer bölgelere göre daha fazla karışık olduğundan, sebebi bilinemeyen tarzda bir çok ağrı meydana gelebilmektedir.

Bacaklarımızın zorlanması, kırıklar, kemik ya da yumuşak doku zedelenmesi, çeşitli nedenlerden dolayı ayak ya da dize fazla yük binmesi bacak ağrılarına yol açabilen faktörlerdir.

Bunların dışında eklem, kas, tendon, bağ, damarlar ve sinirlerden dolayı da bacak ağrıları görülebilir. Bazı bacak ağrıları gelip geçici olabildiği gibi, bazıları kronik yani süreklilik taşıyan ağrılar olabilmektedir.

Bacak Ağrısının Sebepleri
Kırıklar : Bacakta meydana gelen herhangi bir kırık, beyine ağrı için sinyaller gönderir. Bazı kırıklar ise kasılmalara sebep olur. Kasılmalar meydana geldiğinde ağrılar artış gösterebilmektedir.

Koşucu bacağı; tıpta medial tibial stres sendromu olarak tabir edilen, koşucu bacağı sendromu kaval kemiğinin etrafında ağrıların meydana gelmesinde tol oynayabilir.

Bu ağrılar, ayak ve parmakları aşağı doğru büktüğümüzde artış gösterir. Koşu tekniği, bacakların çok zorlanması, uygunsuz ve kötü ayakkabıların tercih edilmesi ve sert zemin sebebiyle kaval kemiğine çok fazla yük binmesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu bölgede ağrı dışında şişliklerde oluşabilir.

Zorlama ve Burkulma ; Tendon, yumuşak doku ve kasları etkileyen diğer zorlamalar akut (geçici) ağrılara, halsizlik ve spazmlarına sebep olabilir.

Burkulmalar ise yanlış adım atma sonucunda meydana gelir. bu durumlarda ayakta ya da bilekte morarmalar meydana geldiği gibi hareket halinde ağrılar artış gösterebilir.

Kompartman Sendromu ; Bacaklarda uzun süre hareketsizlik söz konusu olduğunda bacaklarda kompartman sendromu meydana gelebilir. Kompartman sendromu sinirleri, kan damalarını ve tendonları olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu durumda karıncalanma, uyuşma ve şiddetli ağrılar söz konusu olabilmektedir. Sinirler uzun süre basınca maruz kaldığı taktirde felç, kontraktür ve ölüm gibi olumsuzluklar oluşturabilir.

İç Kanama ; Bacakta herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen travmalar iç kanamaya yol açabilmektedir. Meydana gelen bu kanama sinir uçlarına ve kemiklere baskı yapabildiğinden çeşitli ağrılar meydana gelebilir.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri
Periferik Arter Hastalığı
Derin Damar Trombozu
Siyatik
Diyabet
Alkol
Kanser
Zona
Artrit
Miyalji
Kramplar
Varis

Bacak Ağrılarına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?
Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır. Fakat ağrıların sebebi varis ise kalp damar cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Bu Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (35 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
 1. İyi günler hocam bacaklarimda ve özellikle baldirlarimda coksiddetli agrilarim var hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  1. İyi günler Sami bey, travmatoloji veya ortopedi bölümüne başvurmalısınız. Sorun onların branşı dışında olduğu taktirde sizi yönlendireceklerdir.

 2. Doktor bey benim yukardan ust bacagımın her ıkı taraftada kemıklerım agrıyo tam baglantı yerınde , yan tarafıma yattıgımda veya ayak ayak ustune artıgımda cok hıssedıyorum nasıl bır tedavı uygulanabılır? Isvıcreden selamlar

  1. Merhaba Neşe hanım. Bacaklarda meydana gelen ağrılara genel olarak travmatoloji veya ortopedi bölümü bakmaktadır.

 3. Merhaba hocam benim sorunum bacaklarım akşamları çok şiddetli ağırlıyor uyutmuyor yeri geliyor yanmalar oluyor. Daha önce hastaneye gittim ne varis var dediler nede romatizma. Akşam olunca ayaklarımın üstünden başlayıp baldırlarıma kadar ağrıyor ve dayanılmıyor sanki iğneleniyor, yanmakta oluyor bazende ayaklarımı bileklerimden kesilmiş geri dikilmiş gibi bileğimde şiddetli ağrı oluyor hangi bölümden randevu almalıyım yardımcı olurmusunuz.

  1. Kalp damar cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanlarından birine görünebilirsiniz.

 4. Merhabalar benim kizim 6 yasinda ve sol dizinin alti cok agridigini soyluyo acaba sebebi nedir cok korkuyorum ne yapmaliyim

  1. Seda hanım, küçük çocuk olduğundan oyun esnasında vs. bir yere vurmuş, darbe almış olabilir ama bu sadece bir ihtimal. Korkmak ve internette çözüm aramak yerine, doktora başvurmalısınız.

 5. 3 yasından itibaren iki bacağımda da şiddetli ağrı var bir türlü geçmek bilmiyor bunun sebebi nedir ve nereye başvurmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim cok teşekkür ederim

  1. Merve hanım öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Bu branş dışında bir sorun var ise sizi sevk edeceklerdir muhtemelen.

 6. Aykalrimda karıncalanma ve ağrılar var topuğumda agri daha cok hissediyorum şive sebebi ne olabilir hangi bölüme gitmeliyim

  1. Selda hanım, ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurun.

 7. Benim şikayetim ayak pazu dizden aşa ayak alt arka tarafı yatınca ağrıyor uyku uyuyamıyorum diklaron apranaks kuvvetli ağrı kesiciler in gram etkisi olmuyor ve sade akşamları yatınca ağrı var yataktan kalkıp tur atıyorum hangi branş a gitmem gerekiyor gündüzleri hiç bi ağrı yok sebebi ne olabilir bu tarz ağrının.

  1. Varis olabilir. Fakat öncelikle ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer varis ise sizi kalp damar cerrahi uzmanına yönlendirecektir.

 8. Sol diz üstü baldırımda Ağrı var gece düz yattığım zaman kalçadan ayak ucuna kadar Ağrı var geceleri yatamıyorum.Teşekür ederim

  1. Ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

 9. hocam bacak ağrılarım gece uyutmuyor gun icerisinde ise yorgun brde sıcak soba yanında ise agrım artıyor neden acaba

  1. Şikayetleriniz varis’e benziyor. Bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

 10. Bacak ağrıları damarlarda ağrı var bunun nedenlerini öğrenmek istiyorum kaç kere doktora gittim sinir damar doktoruna gittim ortopediye gittim beyin cerrahiye gittim bi sonuç alamadım yardımcı olsanız sevinirm

  1. Aziz bey yorgunluk, ağırlık hissi ve kramp gibi şikayetleriniz var ise varis olabilir kalp damar cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

  2. Hocam babanemde yanarak ağrı var bacaklarinda çok ciddetli sebebi nedir ve hangi doktora gitmeliyiz

   1. Bir çok sebebi olabilir. Öncelikle ortopedi bölümüne başvurun sizi yönlendireceklerdir.

  3. Annemin bacaklari sisiyo ve taş gibi sertlesiyo ,hangi bölüme bakılmasi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi Bölüm / Doktor Bakar © 2017