Ayak Tabanı Yanmasına Hangi Doktor Bakar?

      Ayak Tabanı Yanmasına Hangi Doktor Bakar? için 13 yorum

Ayak Yanması için Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Çok sıkıntılı olan bu hastalık çoğu insanı geceleri uyutmaz bile. Ayak tabanı yanması problemleriniz için nöroloji veya Endokrinoloji (metabolizma hastalıkları uzmanı) bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

insanın başına gelmeden böyle bir rahatsızlığın olduğunun farkında bile olmaz. Fakat fazla sayıda insanın yaşadığı bir sorundur. Ayak yanmasının bir çok farklı sebebi olabildiği gibi, bir çok insanda yaşam kalitesini düşürecek kadar aşırı bile olabilir.

Çoğu zaman ayak tabanında oluşan yanma hissi bazı kişilerde bilek ve baldırlara kadar çıkabilir. Toplumda çoğunlukla kadınlarda görünmekte olan rahatsızlık, genel olarak 50 yaşından fazla kişilerde olmaktadır. Fakat 25-50 arasında ki insanlarında başına gelebilmektedir. Yanma hissiyle birlikte ağrı, kızarıklık ve sızlama gibi şikayetleri de beraberinde getirebilir.

Ayak Tabanı Neden Yanar?

Bu sıkıntının bir çok sebebi olabilir, başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Travmalar

Ayakların daha önce kazalar dolayısıyla hasar görmesi, kırık oluşması gibi nedenlerden dolayı yanması söz konusu olabilir. Fazla kilolar, ayaklara aşırı yüklenme, şiddetli burkulma ve rahat olmayan ayakkabılarla uzun yürüyüşler yapma yanmaların sebebi olabilmektedir.

Sinir Sıkışması

Genel olarak ayakta üçüncü ve dördüncü parmak arasında ki bölgede bulunan sinirlerin doku büyümesidir. Gerçekleşen bu doku büyümesi ile sinirler rahatsız olduğundan yanmalar başlar.

Ayak Mantarı

Ayaklarda yaşanılan mantar rahatsızlığından dolayı yaşanabilir. ılık ve nemli ciltte oluşur. Ayakkabıyla uzun süre kalmak zorunda olan ve fazlaca terleyen insanlarda sık olarak görülür. Sürekli sporla uğraşan insanlar bu probleme daha yakındırlar. Ciltte yanmanın yanı sıra kuruma, pullanma, kaşıntı ve sızlama şikayetleride görülür.

Alerjik sebepler

Alerjik nedenlerden dolayı yanmalar oluşabilir. Çorab, ayakkabı, deterjan ve sabunlara karşı alerjisi olan kişilerde yanmalar yaşanabilir. Tespit edildiği taktirde ürünü kullanmadığınızda yanmalarınız son bulabilir.

Diyabetik Nöropati

Şeker rahatsızlığı olan kişilerde görülür. Ayak ve bacak sinirlerinin hasar görmesi sonucu kişinin kanında bulunan glikoz seviyesinin yükselme göstermesiyle meydana gelir. Geceleri aşırı derecede uyutmayacak şekilde yanmalar söz konusu olur. Yanmanın yanı sıra uyuşma ve karıncalanma şikayetleride görülmektedir.

B5 Vitamini

B5 vitamini yani pantotenik asit eksikliği insan vücudunda çok nadir görülen bir sorundur. Oluşum nedeni ise bağırsaklarda ki gıdaların emiliminin bozulmasıdır. Bu vitaminin eksikliğinde depresyon, kişilik değişimleri, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, yorgunluk, karın ağrısı, uyku bozuklukları, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve kramplar görülebilir. Özellikle de ayaklarda yanma problemine sebep olmaktadır.

B12 Vitamini

B12 vitamini eksikliği ayaklarda yanma problemini doğurabilir. Günlük alınması gereken B12 ihtiyacı ise 2.4mikrogram’dır. B12 vitamini kırmızı et, tavuk, hindi ve balık eti yanı sıra az oranda da olsa süt ve yoğurttan temin edilebilir. Bitkilerde veya mayada B12 vitamini bulunmamaktadır. Bir bardak pastorize süt içerisinde 0.9 mikrogram B12 bulunmaktadır.

Şeker Hastalığı
Şeker hastalarının sinirlerinin olumsuz etkilenmesi sonucunda ayaklarda yanma söz konusu olabilir. Bunun tıp dilindeki ismi diyabetik nöropati’dir. Bazı zamanlarda şeker hastalığının başlangıcında ki belirti de ayak altlarında görülen yanmalar şeklindedir. Gizli şeker rahatsızlığında da ayak yanması söz konusu olabilir. Bunların teşhisi için ENDOKRİN UZMANINA başvurulması gerekir.

Diğer Sebepler

B12 vitamini eksikliği, sigara ve alkol kullanımı ve obezite gibi sorunlarda ayakta yanma oluşumlarına sebep olabilmektedir.

Ayak Tabanı Yanması Nasıl Geçer?

Bu problemin tedavisi için mutlaka ilgili bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Önemsemediğiniz ufak yanmalar zaman geçtikçe artış göstererek, geceleri kabus olabilmektedir.

13 thoughts on “Ayak Tabanı Yanmasına Hangi Doktor Bakar?

 1. Reyhan çelik

  Ayak yanması için kuru incir tüketin.İbrahim saraçoğlunun sitesine bakın.Allahım şifalar versin hepinize.

  Reply
 2. Uğur

  Slm arkadaşklar benim sıkıntım Birincisi HUZURSUZ BACAK SENTRUMU öyle bir illet rahatsızlık’ki annatması çok zor bu yetmiyor gibi bir de daha kimse de duymadığım AYAK ÜZERİ YANMA HİSİ. Dr lara gittim sinir testleri yaptırdım kan tahlilleri yaptırdım ama sonuç sıfır yaz kış ayaklarım yorganın dışında ve dışarıda balkonda yatmaktayım üstelik rüzgar ne taraftan esiyorsa rüzgar ayağımın üzerin gelecek şekilde yatmaktayım .. Elbette şifa ALLAH c.c den dir çaresini aramaksa bizdendir…

  Reply
 3. Ahmet

  Şunu öğrendimki ne nüroloji, ne beyin cerrah, ne psikatri, nede başkaları ayak tabanında, yüzde el avuç içi yanmasında çözüm bulunamıyor. Ben sadece osmaniye ve kadirli ilçesine has bir durum sanıyordum ama yorumlara bakınca türkiye geneli tedaviye çözümde sıkıntı var. Buda tıp mezunları iyi eğitilmeli araştırmaya eğilimli olmalı izlenimi bıraktı.. Allah yardım etsin ayak tabanı, avuç içi ve yüzünde yanma hissi olanlara.

  Reply
 4. Nadiye

  Benim ayak parmak alt kısmı duz olan yer üstüne basilamiyacak kadar ağrıyor bazen topalliyarak yürümek zorunda kalıyorum çok uzun süre üstünde durmadıgim halde herhangi bir çıkınti yara vss yok vb verirseniz çok sevinirim

  Reply
 5. doğan

  Doğan
  benimde geceleri bilekten aşağı çok şidedli yanma oluyor geçici bir çözüm sizlere önerebilirim ben kısmen faydasını gördüm ,tavsiyem ayaklarınıza yatmadan önce yarım limon ilei yice masaj yapın ben faydasını gördüm

  Reply
 6. Fuat yoruk

  Slm ben Fuat benim asker de başladı bu hasralik ayakkabi giyemiyorum alt tabakasi çok kotu yaniyor terlik giy o rum kisin o hal da e yene yaniyor doktora bas vurdum trioit tendir dedi ama bence ondan deyil çözüm lütfen iyi doktor varsa ismini de tasfiye edebilir misiniz

  Reply
 7. ytusuf kaptan

  selam ben yusuf kaptan ayak altı yanması karancalanma baldır yanmaası uyuşma çok doktora gittim ama bilmiyorlar

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Yusuf bey merhaba, bir çok kişinin muzdarip olduğu ayak yanması tercih ettiğiniz ayakkabılardan olabilmektedir. Hava alan ayakkabı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında sinirsel bir yapıya sahipseniz psikolojik sebeplerden de kaynaklanabilir. Psikolojik sebeplerden dolayıda toplumda ayak yanmalarına maruz kalan insanların olduğu görülmüştür. Diğer yandan B vitamini eksikliği yaşayan kişilerde de aynı durum söz konusu olabiliyor. Farklı bir doktora başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun, sağlıkla..

   Reply
 8. Ben orhan

  Benim de ayaklarım özelikle tabanlarım yanıyor suya tutuyorum öyle ratlıyor 20 saniye sonra gine yanmaya devam ediyor bir çare lütfen

  Reply
  1. Kadir Post author

   Orhan: B12 eksikliğinden dolayı kaynaklanabilir. Bir nöroloji uzmanına başvurunuz.

   Reply
 9. mercan ekin

  Benimde ayaklarım yanıyor dayanamıyorum buz katiyorum ama kaldirdigim anda tekrar yanıyor ölüyorum geceleri hiç yatamiyorum allah yardım etsin cümlemizin

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir