Alerji (Aşırı Duyarlılık) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?


Alerjiye Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa ve bu alerji sonucunda üst kısımda yazdığımız problemlerle karşılaşıyorsanız sizin bir dahiliye uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Bazı maddelere karşı normalden daha fazla duyarlı olan insanlarda reaksiyon gösteren durumdur. İnsanın bağışıklık sistemi ile bu maddelerin temas etmesi sonucunda herhangi bir zararı olmadığı halde vücut bu temasa karşı gereğinden fazla koruyucu madde üretir ve gösterdiği reaksiyona alerji denir.

Bazı maddelere karşı alerjisi olan bu kişilere atopik kişiler adı verilir. Bağışıklık sistemi alerji gösterdiği bir madde ile daha sonra tekrar karşı karşıya geldiğinde otomatik olarak bu maddeyi hatırlar ve koruyucu madde üreterek gereğinden fazla duyarlılık sağlar.

Toplumda her 3 kişiden 1’inde alerji bulunmaktadır. Genetik sebeplerede dayanmaktadır. Fakat meydana gelmesinde çevresel etkenlerinde nedeni çoktur. Alerji olmasına neden olan maddeler (allerjen) ile ne kadar çok karşılaşılırsa alerjik rahatsızlıklarda o kadar fazla meydana gelmektedir. Mevsim değişiklikleri alerjinin görüldüğü en sık zamanlardır.

Allerjen Maddeler Nelerdir?

Toz, çok ufak böcek, polen alerjiye en çok sebep olan maddelerdir. Bunların dışında hayvan tüyleri, bazı gıdalar, güneş, ilaç, parfüm ve benzeri kimyasal maddeler veya kimyasal içeren ürünler de alerji olmasına neden olan maddelerdir. Bu maddeler koku, sindirim, cilt veya enjeksiyon aracılığıyla kişinin vücuduna girerek reaksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Polenlerin alerjiye neden olması havada durmasıyla değişiklik göstermektedir. Havada kalmayan ve düşen polenler alerji oluşmasına neden olmazlar.

Alerjik Hastalıklar Nelerdir?

İnsan vücudunda ki her organ farklı bir maddeye duyarlıdır. Alerjisi olan bir insanın her allerjen maddeye alerjisi olacak diye bir kâide yoktur. Bir insana polen alerji yaparken, diğer bir insana herhangi bir bitki yapabilmektedir.

Alerji sonucunda oluşan başlıca hastalıkları sayalım;

– Alerjik astım
– Alerjik orta kulak iltihabı
– Nezle
– Egzema (atopik dermatit)
– Alerjik Sinüzit
– Alerjik Göz Nezlesi

Bu rahatsızlıklar, allerjen maddelere her maruz kalındığında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. İnsanın yaşam kalitesini düşürebilecek bir seviyede olabilmektedir. Önemsenecek ve ciddiyet gerektiren bir durumdur. Anaflaksi ismi verilen ve ani ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabilir. Bu durumlarda uzman bir doktora görünülmeli, ihmal edilmemelidir.

Bu gibi hastalıkların dışında, alerji sebebiyle oluşan farklı faktörlerde vardır. Mesela alerjisi olan bazı insanlarda kaşıntı, kuruma, kabarıklık, döküntü gibi unsurlar oluşabilmektedir. Bununla birlikte alerji ile nezle görüldüğünde ise kişinin burnunda kaşıntı, akıntı ve hapşurma da meydana gelmektedir.

Hangi insana hangi maddenin alerji yaptığını öğrenebilmek için doktora muayene olarak, test yaptırılması gerekmektedir.

146 thoughts on “Alerji (Aşırı Duyarlılık) İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

 1. eflin yılmaz

  merhaba kediye alerjim var ve kedileri cok seviyorum kedi almayı dusunuyoruz alerjim için iğne ilaç v.s gibi seyler kullansam olur mu ve alerjim için hangi bölüme gitmem lazım

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Alerji için iç hastalıkları (dahiliye) bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz size kedi besleyip besleyemeyeceğiniz hakkında doğru bilgiyi verecektir.

   Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhaba Türkan hanım. Egzama bir cilt hastalığı olduğundan dolayı dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekir.

   Reply
 2. Büşra

  Merhaba benim küçüklüğümden beri alerjim var küçükken hastaneye gittiğimde cips kola çikolata sakız salça yumurta vs. Alerjin var demislerdi yediğimde kaşıntı ve arkasında yufka gibi kabariklar oluyo bir kaç saate geçiyo ama yesem de yemesem de bi çok yerimde olusuyor hangi bölüme gitmeliyim her gün ilaç kullanmaktan bıktım

  Reply
  1. Yönetici Post author

   Örneğin sadece salça değil domates içeren tüm gıdalara da alerjiniz olabilir. İç hastalıkları yani dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

   Reply
  1. Yönetici Post author

   Merhabalar, cildiye yani dermatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer kaynak cilt ile alakalı değil farklı bir rahatsızlıktan kaynaklıysa doktorunuz sizi gitmeniz gereken bölüme yönlendirecektir.

   Reply
 3. SENA

  Bnm bacakalrimda puturtu puturtu bsyler cikiyor hangi bolume gitmem lazim cips felan yedikten sonra oluyor alerjik bi durum galibaa ama emin değilim

  Reply
 4. isa

  Benim burnum bahar aylarında tıkanıyor alerjim olduğunu düşünüyorum hangi bölüme gitmem gerekiyor

  Reply
 5. Sema

  Ben çok uzun zamandır koku alamıyorum keskin kokularda dahil ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir