Alerji (Aşırı Duyarlılık)

Bazı maddelere karşı normalden daha fazla duyarlı olan insanlarda reaksiyon gösteren durumdur. İnsanın bağışıklık sistemi ile bu maddelerin temas etmesi sonucunda herhangi bir zararı olmadığı halde vücut bu temasa karşı gereğinden fazla koruyucu madde üretir ve gösterdiği reaksiyona alerji denir.

alerji-icin-hangi-doktora-gidilir

Bazı maddelere karşı alerjisi olan bu kişilere atopik kişiler adı verilir. Bağışıklık sistemi alerji gösterdiği bir madde ile daha sonra tekrar karşı karşıya geldiğinde otomatik olarak bu maddeyi hatırlar ve koruyucu madde üreterek gereğinden fazla duyarlılık sağlar.

Toplumda her 3 kişiden 1’inde alerji bulunmaktadır. Genetik sebeplerede dayanmaktadır. Fakat meydana gelmesinde çevresel etkenlerinde nedeni çoktur. Alerji olmasına neden olan maddeler (allerjen) ile ne kadar çok karşılaşılırsa alerjik rahatsızlıklarda o kadar fazla meydana gelmektedir. Mevsim değişiklikleri alerjinin görüldüğü en sık zamanlardır.

Alerjiye Hangi Doktor / Bölüm Bakar?

Herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa ve bu alerji sonucunda üst kısımda yazdığımız problemlerle karşılaşıyorsanız sizin bir dahiliye uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

Allerjen maddeler nelerdir ?
Toz, çok ufak böcek, polen alerjiye en çok sebep olan maddelerdir. Bunların dışında hayvan tüyleri, bazı gıdalar, güneş, ilaç, parfüm ve benzeri kimyasal maddeler veya kimyasal içeren ürünler de alerji olmasına neden olan maddelerdir. Bu maddeler koku, sindirim, cilt veya enjeksiyon aracılığıyla kişinin vücuduna girerek reaksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Polenlerin alerjiye neden olması havada durmasıyla değişiklik göstermektedir. Havada kalmayan ve düşen polenler alerji oluşmasına neden olmazlar.

Alerjik hastalıklar nelerdir ?
İnsan vücudunda ki her organ farklı bir maddeye duyarlıdır. Alerjisi olan bir insanın her allerjen maddeye alerjisi olacak diye bir kâide yoktur. Bir insana polen alerji yaparken, diğer bir insana herhangi bir bitki yapabilmektedir.

Alerji sonucunda oluşan başlıca hastalıkları sayalım;

Alerjik astım
Alerjik orta kulak iltihabı
Nezle
Egzema (atopik dermatit)
Alerjik Sinüzit
Alerjik Göz Nezlesi

Bu rahatsızlıklar, allerjen maddelere her maruz kalındığında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. İnsanın yaşam kalitesini düşürebilecek bir seviyede olabilmektedir. Önemsenecek ve ciddiyet gerektiren bir durumdur. Anaflaksi ismi verilen ve ani ölümle sonuçlanan hastalıklara neden olabilir. Bu durumlarda uzman bir doktora görünülmeli, ihmal edilmemelidir.

Bu gibi hastalıkların dışında, alerji sebebiyle oluşan farklı faktörlerde vardır. Mesela alerjisi olan bazı insanlarda kaşıntı, kuruma, kabarıklık, döküntü gibi unsurlar oluşabilmektedir. Bununla birlikte alerji ile nezle görüldüğünde ise kişinin burnunda kaşıntı, akıntı ve hapşurma da meydana gelmektedir.

Hangi insana hangi maddenin alerji yaptığını öğrenebilmek için doktora muayene olarak, test yaptırılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlık (Konstipasyon) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazımızı Faydalı Buldunuz mu?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 3,50.Bu yazı işinize ne kadar yaradı?)
Loading...
 1. Çok aşırı terliyorum da ben alerji midir bilmiyorum hangi doktora gitmem gerekiyor. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Muhammed bey. Terleme tedavisi için göğüs cerrahisi uzmanına başvurmalısınız.

   1. çok sağolun hocam.

 2. merhaba
  bahar aylarında polenlere toz güneş ve sıcak aylarda nezle gibi devamlı hapşırıyorum. bunun sonucunda da halsiz kalıyorum. ama uyuyup tatlı birşeyler yediğim zaman azalıyor ve geçiyor. bununla ilgili olarak hangi bölüme gitmeliyim çok sıcak olduğu zaman da sıcakta duramıyorum. şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Alerji için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne başvurmalısınız.

   1. Merhaba benim cildimde kaşıntı oluyor her sene bunun için hangi doktora gitmeliyim.teşekkurler

   2. Merhaba benim cildimde kaşıntı oluyor her sene bunun için hangi doktora gitmeliyim.teşekkurler

 3. merhaba, ben işim nedeniyle gün içerisinde bir çok kez para saymak durumunda kalıyorum. para ve evraklarla temasımdan sonra burnumda yanmayla birlikte kaşıntı meydana geliyor. hemen arkasından da öksürüyorum. ama öksürük kuru değil, balgam çıkartıyorum. normal de bahar alerjim var. ama bu şikayetleri ilk kez bu sene yaşıyorum. ne yapmam gerek, normalde kullandığım alerji ilaçlarım işe yaramıyor. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Dahiliye uzmanına görünmenizde fayda var.

 4. Sag Göz altimda gunes veya özellikler yapay ışıklı bir ortamda şişme meydana geliyor. Gözlerim için doktora gittiğimde kuruluk ve herhangi bir alerhi etkisine karşı damla verdi, ağrım azaldı ama şişme hala oluyor. Ben alerji olduğunu zannetmiyorum siz ne düşünüyorsunuz ? Hangi doktora gitmeyliyim ? Tesekku ederim.

  1. Merhaba. Dahiliye / İç hastalıkları bölümüne başvurarak neye karşı alerjiniz olduğunu öğrenebilirsiniz.

 5. Benim Burnumda Kşsınti Oluyo Ondan Sonra Sürekli Hapşırma Oluyo. Burnum Tıkanıyo. Bunun İçın Doktora Gitmem Gerekiyo mu, Gerekiyosa Hangi Doktora Gitmeliyim.

  1. Merhaba alerjiniz olabilir. Dahiliye uzmanına başvurarak neye ya da nelere karşı alerjinizin olduğunu öğrenebilirsiniz.

 6. Astim var hangi bolumlere basvurmaliyim.

  1. Göğüs hastalıklarına başvurmalısınız.

 7. benim kollarımda ve boynumda alerji oldugunu düşündüğüm putur putur şeyler var cildiyeye mi yoksa dahiliyeye mi gidicem

  1. Alerjinin neden kaynaklandığının tespiti için dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

 8. Merhaba benim gözüm ve yüzüm çok şiddetli bir şekilde kaşınıyor ve ne olduğunu bilmiyorum bunun için hangi bölüme gitmem gerekiyor

 9. Merhaba Bnm. 2 yaşında oğlum var bronşit. Oldu 2 kez atak geçirdi alerji testi istediler onun içinde dahiliyeye mi gitmem gerekiyor

  1. Çocuk alerji uzmanına başvurmalısınız.

 10. Guluten alerjisi için hangi doktora gitmeliyim

 11. Merhaba kolumda kirmizi benekler çıkmaya başladı ve vücudumun çoğu yeri kasiniyor ne yapmaliyim

 12. Merhaba kolumda emişi benekler çıkmaya başladı ve vücudumun çoğu yeri kasiniyor ne yapmaliyim

 13. Merhaba benim şuanda boğazımda ve dilimde rahatsız eden bir şişlik ve nefes darlığı var.Bu alerji olabilirmi?Hangi bölüme gitmem gerekiyor?

 14. 18 yaşından küçüğüm ve polen alerjim var. Hangi bölüme gitmeliyim?

  1. Merhaba Alp. Dahiliye yani iç hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

 15. Yüzümde ve kollarımda kızarıklık oluştu. Revirdeki doktorlar alerjik olabileceğini söyledi ve alerji hapı verdi. 3 gündür geçmedi. hangi bölüme gitmem gerekiyor?

  1. Merhaba Minel hanım. Dermatoloji yani cildiye bölümüne başvurmalısınız. Eğer sebep alerji ise doktorunuz sizi doğru bölüme sevk edecektir.

 16. Merhaba bende fiks ilaç erüpsiyonu var dediler hangi ilaçlara karşı alerjim olduğunu öğrenmek için hangi hastane ve hangi bölüme gitmem gerekiyor yardım edermisiniz. Teşekkürler

  1. Neye karşı alerjiniz olduğunu Dahiliye bölümüne giderek öğrenebilirsiniz.

 17. Merhaba benim bazı metallere karşı allerjim var. Bir operasyonda titanyum kullanılması gerekiyor allerjim olup olmadığını anlamak için nereye hangi bölüme gitmem gerekiyor bana bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz

  1. Dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne başvurmalısınız.

 18. yoğurt bal yumurta turşu acı gıda alerjisi var yani hangi doktora gitmeliyim

  1. Dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

 19. gıda alerjisi var bende (Yumurta bal turşu acı vs ) hangi bölüme gitmeliyim

  1. Merhaba Salih bey. Dahiliye (İç hastalıkları) bölümüne başvurmalısınız.

 20. Ben yemek yedıkten sonra vucudumda olmaya basladı bı vucudum kabarıyo baloncuklar oluyo bunun ıçın hangi bölume getmem lazım

  1. Merhaba. Alerji olduğuna eminseniz dahiliye (iç hastalıkları), değilseniz cildiye (dermatoloji) bölümüne başvurmalısınız.

 21. merhaba kediye alerjim var ve kedileri cok seviyorum kedi almayı dusunuyoruz alerjim için iğne ilaç v.s gibi seyler kullansam olur mu ve alerjim için hangi bölüme gitmem lazım

  1. Alerji için iç hastalıkları (dahiliye) bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz size kedi besleyip besleyemeyeceğiniz hakkında doğru bilgiyi verecektir.

 22. Türkan Çakır

  Egzama hastalıgı için hangi branşa randevu alabilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba Türkan hanım. Egzama bir cilt hastalığı olduğundan dolayı dermatoloji bölümüne başvurmanız gerekir.

 23. Merhaba benim küçüklüğümden beri alerjim var küçükken hastaneye gittiğimde cips kola çikolata sakız salça yumurta vs. Alerjin var demislerdi yediğimde kaşıntı ve arkasında yufka gibi kabariklar oluyo bir kaç saate geçiyo ama yesem de yemesem de bi çok yerimde olusuyor hangi bölüme gitmeliyim her gün ilaç kullanmaktan bıktım

  1. Örneğin sadece salça değil domates içeren tüm gıdalara da alerjiniz olabilir. İç hastalıkları yani dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

 24. Kollarda meydana gelen kabartilar icin hangi doktora gitmek gerekir

  1. Merhabalar, cildiye yani dermatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer kaynak cilt ile alakalı değil farklı bir rahatsızlıktan kaynaklıysa doktorunuz sizi gitmeniz gereken bölüme yönlendirecektir.

 25. Bende hapşırık var bahar alerjisi var gözlerim yaşarıyor ne yapmam lazım?

  1. İç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne başvurabilirsiniz.

 26. Benim bahar alerjim var hangi bolume gitmem gerekir

  1. Alerji için iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz Ali bey.

 27. Bnm bacakalrimda puturtu puturtu bsyler cikiyor hangi bolume gitmem lazim cips felan yedikten sonra oluyor alerjik bi durum galibaa ama emin değilim

  1. Merhaba. Dahiliye yani İç hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

 28. merhabalar ilaç alerjisi testi için hangi doktora gitmeliyim

  1. Merhaba Dahiliye / İç Hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz.

 29. Benim burnum bahar aylarında tıkanıyor alerjim olduğunu düşünüyorum hangi bölüme gitmem gerekiyor

  1. İç hastalıkları yani dahiliye uzmanına gitmelisiniz.

 30. Ben çok uzun zamandır koku alamıyorum keskin kokularda dahil ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Sema hanım. Kulak burun boğaz (KBB) uzmanına görünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hangi Bölüm / Doktor Bakar © 2017