Adet Düzensizliğine Hangi Doktor Bakar?

      Yorum yok Adet Düzensizliğine Hangi Doktor Bakar?

Adet Düzensizlikleri İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Adet bölümümüzde yer verdiğimiz gibi bu hastalıkta da kadın hastalıkları bölümüne gidilmelidir.

Adet Nedir?

Adet diğer bir adıyla regl bluğ çağına gelmiş kadınların her ay düzenli aralıklar ile geçirdiği normal bir süreçtir. Bu süreçte  kadınlar olgunlaşmış yumurtalar döllenme sağlanmadığından çatlar ve kanama başlamış olur. Bununla alakalı detaylı bilgileri adet yazımızdan bulabilirsiniz.

Adet Düzensizlikleri Nedir?

Kadınların çoğunda görülen bu durum aslında normal sürecinde devam etmeyen adetler için söylenilir. Normal olarak kabul edilen değer ise 28 günde bir yaşanan adetlerdir. Adetlerini zaman çizelgesi ile takip etmek bu hastalığa erken teşhis olarak görülebilir.

Adet Düzensizlikleri Nedenleri Nelerdir?

Adet düzensizliği yaşayan kadınların çoğu stres, sağlıksız beslenme dolayısıyla bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenlerin yanı sıra başlıca nedenleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

1. Doğum Kontrol Hapları
Hamile kalmak istemeyen kadınlar doğum kontrol haplarını kullanarak bu durumdan korunmuş olurlar. Bu hapların içerisinde yer alan bazı maddeler sebebiyle kadınların çoğu bıraktıktan belli bir süre sonra adet kanaması yaşayamamaktadır. Bu da normal şekilde seyreden adet kanamalarının düzenini bozar ve adet düzensizlikleri başlamış olur. Hapı bıraktıktan sonra 6 ay boyunca adet görememek bu sorunun başlangıcı olarak görülebilmektedir.

2. Hormon Bozuklukları
Bazı kadınlar doğuştan veya sonradan meydana gelebilen hormonal değişiklikleri sebebiyle adet kanamalarında gecikme, fazla adet kanaması görme, adet kanamasının kesilmesi veya adet kanamalarının gün olarak geç gelmesi gibi sorunları yaşamaktadır. Bunun için yapılacak şey kan testi ile hormonlarına baktırmak olacaktır.

3. Miyom Ve Polipler
Miyomlar rahmin duvarına yapışık bulunan ve boyutları bir skala arasında değişen tümörlerdir. Polipler de küçük bulgulardır. Poliplere göre miyomlar daha çok adet düzensizliğine sebebiyet vermektedir. Miyomların büyüklükleri arttığı takdirde adet ağrısı daha şiddetli hissedilebilir.

4. Yumurtalık İşlevsizliği
Yumurtalıklarının işlevlerini tam olarak yerine getiremediği durumlarda oluşan adet düzensizliklerinin sebebidir. Yumurtalıkların çalışamadığı durumlarda adet kanaması görülemeyebilir. Bu durum hamile kalmaktada zorlanmalara sebep olabilir.

5. Kilo Alış Ve Verişlerindeki Hız
Çoğunlukla ergenlik çağlarında olan kadınların başına gelen sebeplerden birisidir. Bu çağlarda kadınsal hormonlar sürekli yenilendiğinden kilo alış ve verişler fazla olmakta ve bu da vücudun belirli olan dengesini şaşırtmaktadır. Bir çok kadının bu dönemler de hızı oldukça ivme kazandığından adet düzensizliklerinin yanı sıra ciltte çatlaklara da yol açmaktadır.

6. Diyabet
Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak yer edinmiştir. Şeker hastalığı genetik olabildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Eğer ailenizde şeker hastalığı varsa bu duruma normal bireylerin aksine bir kademe daha dikkat etmenizde fayda vardır. Diyabet hastası olan kadınların kullandıkları ilaçlar nedeniyle adetlerinde düzensizlikler meydana gelebilmektedir. Bu hastalık ile yaşamını sürdüren bireyin doktorunun aksine diyetine devam etmediği zaman adet kanamalarında düzensizlik ile karşı karşıya kalabilmektedir.

7. Yoğun Egzersizler
Sağlıklı bir vücut için sporun, küçük egzersizlerin her zaman yararı vardır. Ancak atasözlerimize kulak vermek gerekir. Her şeyin fazlası zarardır.

8. Rahim Kanseri
Rahim kanseri olan hastalarımızın adet düzensizlikleri yaşaması normaldir. Rahimde bulunan kötü huylu tümörler kanamaların fazla veya az olmasına, adet kanamalarının geç veya erken başlamasına, kanamaların hiç olmamasına sebebiyet vermektedir. Bunun için kadınlarımız adet periyotlarının kaydetmelidir. Erken Teşhis bu noktada önem arz etmektedir.

9.Tiroid Sorunları

10. Kullanılan veya kullanılmakta zorunlu olunan bazı ilaçlar
Küçük sayılabilecek hastalıklar sebebiyle kullanılan bazı antibiyotikler adet kanamalarında düzensizliklere yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik olarak kendini yorgun hisseden hastalara kullanılması için verilen antidepresan ilaçları da bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Adet Düzensizliği Yaşadığınız Nasıl Anlaşılır?

Adet düzensizliği demek sadece düzenli bir aralıkta kanamaların olmaması değildir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar kanamalarında normalden az veya fazla bir durum gözetebilir. 8 günden fazla 3 günden az olan adet kanamaları da adet düzensizliği olarak adlandırılır. Ağrıların fazla kanama sebebiyle katlanılamayacak düzeyde olması da sayılabilir.

Bunun için sizden daha iyi bir gözlemci yoktur. Asla adet periyotlarını kaydetmekten vazgeçmeyin. Akıllı telefonların yer edindiği bu çağda, akıllı uygulamalar ile adetlerinizi kaydedip kontrolü elinize alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir