Anasayfa / Ortopedi / Adele (Kas) Yırtılması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adele (Kas) Yırtılması İçin Hangi Doktora Gidilir?


Kas (Adele) Yırtılmasına Hangi Doktor / Bölüm Bakar?
Adele yırtılması sorunu için ortopedi ve travmatoloji bölümüne başvurulması gerekmektedir.

Kasın zorlanması, kasın ya da kas bileşenlerinin yırtılması veya gerilemesi durumudur. Toplumda kas çekilmesi olarak da isimlendirilebilir. Çoğunlukla sporcuların karşılaştığı bir durumdur ve sporcuların uyluk, ön baldır arka baldır ve kasıklarında bulunan kaslarda meydana gelir. Omuz ağrılarınında en sık nedeni kas yırtılmasından kaynaklıdır. Özellikle basketbol, hentbol, voleybol, yüzme ve halter sporu ile ilgilenenlerde görülmektedir. Sporla ilgisi olmayan insanlarda ise düşme, ağır yük kaldırma, fazla uzanma, kaza ya da zorlayıcı hareketler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Omuz bölgesinde bulunup birbiriyle sürtünen kemik ya da tendonların yüzeyi zaman içerisinde kayganlığını yitirip aşınır ve kas yırtılmasına yol açmaktadır. Kas yırtılması her ne kadar ağrı şikayetini ortaya çıkarsa da hayati tehlikesi olmadığı için ihmal edilmektedir. Kas yırtılması tedavi edilmediği taktirde kireçlenme problemine yol açmaktadır.

Kas yırtılması meydana gelen kişilerde ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayetleri görülür. Erkeklere nazaran kadınların omuzlarında görülür.

Adele Yırtılmasının Belirtileri
Kas yırtılması, zorlanmanın şiddetine göre kendi içinde 3’e ayrılmaktadır.

Birinci Derece Kas Zorlanması
Çok şiddetli olmayan hasar ve ağrılar görülür.

İkinci Derece Kas Zorlanması
Kas hasarı ve orta derece şişlik görülmekle beraber az seviyede morarma ve ağrı olur.

Üçüncü Derece Kas Zorlanması
Kasın tam olarak yırtılması ve beraberinde morarma, kanama, şişlik ve şiddetli ağrılar görülmektedir.

Kasta herhangi bir hasar meydana geldiğinde ilk olarak hissedilen şikayet yanma ve bazende kopma hissidir. Yaralanan kasın kasılmasına sebep olan bazı hareketlerle beraber ağrı meydana gelir. Ağrı meydana geldiğinde ise bazı hareketleri yapmak daha da zorlaşır. Ağrıyla beraber bazen morarma ve şişlikler gözlemlenir.

Öneri

Diz Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

İnsan vücudunda bulunan en büyük ve karmaşık eklemlerden biri olan diz gün içerisinde bir çok harekete bağlı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Bununla birlikte yapılan yanlış hareketler ya da darbelere maruz kalmaları sonucunda dizlerde yaralanma ve incinme olasılığı da çok fazladır. Diz ağrısı söz konusu olduğunda bunun bir çok...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir